Hiina Vabariigi kaitseminister teatas 8. aprillil, et riik ei luba Hiina Rahvavabariigi kallaletungi korral Ameerika Ühendriikidel oma kiibitehaseid puruks pommitada.
Ameerika Ühendriikide demokraadist kongressisaadik Seth Moulton teatas hiljuti, et "Ameerika Ühendriigid peaksid Hiina Rahvavabariigile väga selgelt teada andma, et kui nad otsustavad Hiina Vabariigile kallale tungida, siis meie (USA) laseme TSMC õhku". TSMC ehk Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (Taiwani pooljuhtide tootmise ettevõte) on üks maailma suurimaid ja parimaid kiipe valmistavaid ettevõtteid, mille suur osa tootmisest asub Hiina Vabariigis (riiki tuntakse ka Taiwani nime all), vahendab Antiwar.com.
Moultoni mõtteid kommenteerides kinnitas Hiina Vabariigi kaitseminister Chiu Kuo-cheng, et riigi sõjavägi ei luba seda teha.
"Sõjaväe ülesanne on kaitsta Hiina Vabariiki ja me ei luba mitte kellelgi oma tehaseid õhku lasta," vahendab tema sõnu The South China Morning Post.
Väidetavalt kogub mõte, et juhul kui Hiina RV peaks Hiina Vabariiki ründama, siis tuleb riigi kiibivabrikud kommunistide kätte sattumise vältimiseks õhku lasta, Washingtonis üha enam poolehoidjaid.
2021. aastal avaldas Ameerika Ühendriikide Armee Sõjakolledž uuringu, milles pakuti välja stsenaarium, et Ameerika Ühendriigid ja Hiina Vabariik peaksid Hiina RV kallaletungiks mõtlema välja põletatud maa taktika, mis muudaks riigi vallutamise ebaotstarbekaks ning kui seda ikka rünnata tahetakse, siis selle haldamise väga kalliks.
Uuringus väidetakse, et see taktika on kõige tõhusam juhul, kui ähvardatakse TSMC tehaste, mis on üks maailma olulisemaid kiibitootjaid ja Hiina RV kõige olulisem kiibitarnija, hävitamisega.
President Donald Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik Robert O'Brien kutsus hiljuti üles juhul kui Hiina RV peaks ründama Hiina Vabariiki, pommitama viimase kiibitehaseid. "Ameerika Ühendriigid ja selle liitlased ei luba eales neil tehastel langeda Hiina RV kätte," rääkis O'Brien märtsis ajakirjanikele.
Toimetas Karol Kallas