Nooruk kinnipidamiskohas. Foto: Bigstockphoto

16-aastasel Los Angelese poisil diagnoositi niinimetatud vastandliku trotsi hälve (oppositional defiant disorder), mille “ravimiseks” hakati talle manustama naissuguhormooni östrogeeni. Selle tagajärjel hakkasid poisil välja arenema rinnad ning tal tekkisid psüühilised probleemid. Nüüd on vanemad asja kohtusse viinud.

Nooruk arreteeriti seni konfidentsiaalsel põhjusel ning paigutati linna noorte kinnipidamiskeskusesse. Teda üle vaadanud arst Danny Wang leidis testide põhjal, et poisi testosterooni tase on “veidi kõrge” ning määras talle igapäevased 2-milligrammised östrogeeni annused, kirjutab LATimes. Pärast 13 päeva sellist “ravi” diagnoositi noorukil aga günekomastia ehk rindade areng. Praeguseks 17-aastane poiss lasti aprillis aresti alt vabaks ja nüüd peab ta minema kirurgi noa alla, et “rinnad” eemaldada.

Los Angelese noorukite kinnipidamiskohtades hoitakse östrogeeni muuhulgas selleks, et ravida soodüsfooriat.

Poisi vanemaid östrogeeni määramisest ei teavitatud. Tema isa sai asjast teada siis, kui oma arestitud pojal külas käis. Poisi advokaadi sõnul hakkasid kongikaaslased teda kiusama, kui tal günekomastia sümptomid tekkisid.

Isa sõnul on muutunud ka poisi psüühika – ta on nüüd kartlik ja antisotsiaalne.

“Vastandliku trotsi hälve” on vastuoluline psühhiaatriline diagnoos, mis sildistab tavapärase puberteediealise poisi mässumeelse käitumise psühhiaatriliseks häireks, mis vajab ravi. Tavapäraselt ravitakse seda käitumisliku teraapiaga.

Toimetas Jaanus Vogelberg