Oregoni kuberner Kate Brown. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Oregoni osariik jagab kõigile elanikele mõeldud föderaalseid Covid-19 abirahasid ainult mustadele.

Oregoni osariigi seadusandjate hädaolukorra nõukogu asutas möödunud suvel Oregoni Cares Fondi (Oregon Cares – Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security – Fund). Fond asutati föderaalse koroonaviiruse abi 200 miljoni dollariga. Osariigi mustadele elanikele eraldati fondist 62 miljonit dollarit. Samal ajal toimusid Oregoni suurimas linnas Portlandis BLM-i ja Antifa meeleavaldused, millega kaasnes märatsemine ning rüüstamised, vahendab Breitbart. 

Oregoni Cares Fondi veebilehel kirjutatakse: “Fond loodi mustade kogukondade sihtinvesteeringute tarbeks, milleks saadi raha föderaalsest CARES seadusega eraldatud Koroonaviiruse mõjude kergendamise fondist (Coronavirus Relief Fund). Selle fondi raha on mõeldud mustale kogukonnale, mida see vajab üleilmse tervise pandeemia ja sellele järgnenud majanduslanguse üleelamiseks. Oregoni Cares Fond on mõeldud ainult mustadele inimestele, mustade ettevõtetele ja mustade kogukondades tegutsevatele organisatsioonidele.”

Oregoni seadusandjate nõunikud hoiatasid toona, et selline programm ei pruugi olla põhiseadusega kooskõlas, sest seadusandjad ei ole esitanud ühtegi tõendit, et mustade varasem diskrimineerimine oleks kuidagi põhjuseks, mida mustad oregonlased peavad seoses Covidiga üle elama.

Abiraha “musta” jagamise vastu esitati kohtusse ka kaks kaebust. Ühe esitas metsaettevõte Great Northern Resources ja teise Mehhiko-Ameerika stiilis kohvipoe omanik Maria Garcia. (Viimane sai selle tõttu Ladina-Ameerika kogukonna juhtide poolt külge “mustavastase” sildi.)

Mis puutub Great Northern Resources kohtuasja, siis föderaalkohtunik on juba otsustanud, et ettevõttel ei ole õigust takistada fondi raha mustadele jagamist. Samas otsus sellise musta rahajagamise põhiseaduslikkuse üle on alles langetamata.

Oregoni demokraadist kuberner Kate Brown ja peaprokurör Ellen Rosenblum selgitasid musta raha jagamise otsust eelmisel kuul: “Andmed näitavad, et mustad oregonlased kannatavad Covid-19 tõttu eriti rängalt. … Me ei tohi lubada, et hävitavad ja ideoloogiliselt motiveeritud kohtuasjad takistaksid meie püüdlusi jagada keset hävitavat pandeemiat oregonlastele üliolulisi ressursse.” 

Toimetas Karol Kallas