Omasooihar Ameerika Ühendriikide suursaadik David Pressman ja Saksamaa suursaadik Julia Gross Budapesti tähestikurahva Pride'i paraadil, 15.07.2023 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide suursaadik Ungaris David Pressman leiab, et Viktor Orbán on isepäine ja Ukraina sõjas Venemaa meelne, mille tõttu ei pruugi Ungari enam olla usaldusväärne NATO liitlane. Ungari välisministri Péter Szijjártó sõnul on Ameerika Ühendriikide Ungari suursaadik "Ungari opositsiooni juht".

Pressman, kes on aastaid Ungari valitsust kritiseerinud selle konservatiivsete vaadete pärast, hoiatas 14. märtsil, et Ungari "lähedased ja laienevad suhted Venemaaga" ning Ungari ajakirjanduses avaldatud "ohtlikult tasakaalust väljas Ameerika Ühendriikide vastased sõnumid" ohustavad Ungari positsiooni usaldusväärse NATO liitlasena, vahendab New York Times.

Suursaadik, kes varjamatult tegutseb Ungari võimuvahetuse nimel, osutas George Sorose asutatud Kesk-Euroopa Ülikoolis Ungari NATO-sse astumise 25 aastapäeva puhul peetud kõnes, et Ungari on "liitlane, kes käitub teisiti kui kõik ülejäänud" ja "on viimase veerandsajandi kõige olulisemas Euroopa julgeolekuküsimuses üksi." Mainitud "julgeolekuküsimuseks" on Ukraina sõda. 

"Me peame otsustama, kuidas kõige paremini saab kaitsta meie julgeoleku huvisid, mis liitlastena peaksid olema meie kõigi kollektiivsed julgeolekuhuvid," lisas Pressman.

Orbán kohtus 8. märtsil Ameerika Ühendriikides president Donald Trumpiga ja peale kohtumist kinnitas ta ajakirjanikele, et Ameerika Ühendriikide 45. president selgitas talle kava, kuidas Ukrainas rahu saavutada. 

Trumpi Ukraina rahuplaani oluline osa on riigi toetamise ja relvatarnete peatamine, millist lähenemist edendab Ungari peaminister ka Euroopa Liidus. Suursaadiku sõnul pole selline lähenemine "rahuplaan, vaid kapituleerumine".

Lisaks heidetakse Ungarile ette, et see tõkestas pikka aega Rootsi astumist NATO-sse. Rootsi poliitikud kuulutasid avalikult, et Ungari pole demokraatlik riik ja ei sobi Euroopa Liitu. Ungari poliitikud küsisid vastu, et kui nende riik Rootsile nii väga ei meeldi, siis miks nad soovivad sellega kaitsekoostööd teha? Rootsi peaminister Ulf Kristersson käis veebruari lõpus Ungaris, mille järel kiitis Ungari riigi astumise NATO-sse heaks. Samuti sõlmisid kaks riiki kaitsekoostöö lepingu ja Ungari ostab Rootsilt neli JAS Gripeni hävituslennukit.

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus vaenab varjamatult Ungari konservatiivset võimu. 2022. aasta parlamendivalimiste ajal toetas USA Ungari opositsiooni miljonite eurodega ja täna panustab märkimisväärseid summasid ajakirjanike koolitamisse ning MTÜ tööstusesse. Ameerika Ühendriikide käitumist võrreldakse sooviga korraldada Ungaris sarnane "värviline revolutsioon", nagu seda tehti Ukrainas.

Ungari välisministri Péter Szijjártó sõnul on Ameerika Ühendriikide Ungari suursaadik "Ungari opositsiooni juht".

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus süüdistab Ungarit, et see pole demokraatlik ja on langemas diktatuuri.

Time Magazine avaldas oktoobri lõpus nukravõitu artikli, milles nenditakse, et vaatamata sõjaolukorrale võimutseb Ukrainas korruptsioon, mis ulatub president Volodõmõr Zelenskõini. Ukraina korruptsiooniga on seotud väidetavalt Hunter ja Joe Biden. Viimane sekkus Ukraina õigusriiki, kui käskis vallandada prokuröri, kes uuris energiaettevõtte Burisma tegevust, milles oli miljonidollarilise aastapalgaga tegev tema poeg. 

Ungari ja Ukraina suhted on suuresti keerulised Ukraina riigi suhtumise pärast ungari rahvusvähemusse, mis halvenes märkimisväärselt peale 2014. aasta "revolutsiooni" ja mida pole Ukraina üritanud õgvendada isegi sõja ajal.

Toimetas Karol Kallas