Ungari parlamendihoone Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide valitsus toetas 2022. aastal toimunud parlamendivalimiste ajal Ungari vasakjõude miljonite dollaritega ning täna panustatakse sadu tuhandeid pahemmeediasse ja ajakirjanike "koolitamisse".

New Yorki Noorte Vabariiklaste Klubi presidendi Gavin Waxi sõnul "sekkuvad Ameerika Ühendriigid täna Ungari siseasjadesse, mis on nende NATO liitlane. See on täiesti vale. Nad ei käitu diplomaatidena, vaid ideoloogiliselt, nagu aktivistid, sest Ungarit ei peeta ideoloogilises mõistes oma liitlaseks," vahendab ReMix.

Ungaris on hakanud vohama Ameerika Ühendriikide rahastatud, näiliselt vaba ajakirjanduse organisatsioonid ja ajakirjanike koolitajad, mis omakorda on seotud pahempoolsete väljaannetega, kinnitab Ungari kodanikuõiguste organisatsioon Tűzfalcsoprt (Tulemüüri Grupp)

Üks suuremaid Ungaris välismaise raha toel tegutsevaid ajakirjandusväljaandeid, uudisteportaal Telex, teatas hiljuti, et peatselt avatakse USA valitsuse raha eest koolitusprogramm Telex Academy, mille eesmärgiks on õpetada noori inimesi ja õpetajaid, kuidas teha sõltumatut ning erapooletut ajakirjandust. Telex Academy projekti juhivad kolm Ungari vasakmeedia ajakirjanikku.   

Väljaande Magyar Nemzeti sõnul on Ungari avalikkus löödud pahviks, millises mahus USA valitsus toetab vasakliikumisi ja sellel on küljes "avaliku sekkumise" tundemärgid. Väljaanne märgib, et Ameerika Ühendriigid on küll maailma juhtriik, viib see täna Ungaris oma tohutute vahendite toel läbi laiaulatuslikku kultuurilist, majanduslikku ja poliitilist mõjuoperatsiooni. See operatsioon hõlmab miljonite dollaritega pahemopositsiooni ettevõtmiste rahastamist ja tänaseks on sellele lisandunud sajad tuhanded dollarid pahempoolsele Telexile. Magyar Nemzeti sõnul tegutseb Telex kõiges Ungari rahvuslike huvide ja väärtuste vastu.

Siiski, arvestades USA demokraatide valitsuse vaenu Ungari vastu, pole üllatav, et Ameerika Ühendriigid rahastavad neid vasakkampaniaid ja meediakanaleid. Möödunud aasta aprillis toimunud Ungari parlamendivalimiste eel kühveldati Ungarisse miljoneid dollareid eesmärgiga mõjutada valijate käitumist, kuid sellest hoolimata võitis Viktor Orbáni partei need ülekaalukalt

Ungari demokraatia vastaste organisatsioonide võrku pole veel lõplikult lahti harutatud, kuid riigi julgeolekuteenistused on välja selgitanud, et Ameerika Ühendriigid, sellega seotud organisatsioonid ja oligarh George Soros rahastasid opositsioonijõudude – kuhu kuuluvad peamiselt vasakparteid, aga ka päriselt natsionaalsotsialistlike tõekspidamistega äärmusparempoolsed – valimiskampaaniat. See teave on kirjas Ungari sisejulgeolekuameti, Riikliku Teabekeskuse (Nemzeti Informacios Központ; NIK) raportis, mis anti parlamendile üle käesoleva aasta 20. jaanuaril.

Raportis järeldatakse, et 2022. aasta valimiskampaania ajal rahastas Ameerika Ühendriikide riiklikult rahastatud vabaühendus Action for Democracy (Demokraatia Tegevuskava vms) Ungari poliitilist ühendust "Mindenki Magyarországa" (Kõik on Ungari). Tegemist on organisatsiooniga, mille taha on koondunud opositsiooniparteid ja üks MTÜ, millele annetati välisallikatest 8,4 miljonit eurot (3 miljardit forinti).

Ameerika Ühendriikide antud raha Ungari opositsioonile 2022. aasta valimiskampaania ajal. Allikas: NIK

Tookord ei õnnestunud Ameerika Ühendriikidel Orbánit küll võimult tõugata, kuid tänasel päeval on see käivitanud riigi konservatiivse valitsuse vastase meediaoperatsiooni.

Firewall Groupi ilmavõrgupäevikus kirjutatakse, et Telex Academy kasvas välja New Yorkis asuvast Independent Journalism Foundationist (Sõltumatu Ajakirjanduse Sihtasutus; IJF), mille on asutanud James L. Greenfield. IJFil on kümme suurt rahvusvahelist päritolu toetajat, sealhulgas Coca-Cola Company ja Euroopa Liit. 

Teine Telex Academy suurtoetaja on Ameerika Ühendriikide Arengukoostöö Amet (USAID), mis on USA riigiamet ja mille juht Samantha Power külastas käesoleva aasta veebruaris Budapesti. Power teatas pressikonverentsil, et Ameerika Ühendriikide valitsus on pannud kõrvale 20 miljonit dollarit (18,5M €), et tagada Vahe-Euroopas "demokraatia säilimine". Magyar Nemzeti andmetel lubas USAID eelmisel aastal, et see toetab jõuliselt Ungari vasakpoolseid väljaandeid, mis on seotud opositsiooniliste parteidega. 

Poweri külaskäigu ajal kohtus ta väikese grupi vasakajakirjanikega, kellele ta teatas, et Ameerika Ühendriigid on võtnud Ungari meediaturule sekkumise oma südameasjaks.

Kas tegemist on järgmise värvilise revolutsiooniga?

Ameerika Ühendriikide erinevate mõjuoperatioonide kriitikud osutavad, et kui Demokraatlik partei ja progressistlikud meediaväljaanded väitsid, et 2016. aastal sekkus Ameerika Ühendriikide valimistesse Venemaa, siis hiljem on saanud selgeks, et sellised väited on äärmiselt valed. Teiselt poolt viiakse Ameerika Ühendriikide teabeoperatsioone läbi avalikult. Paljud inimesed nimetavad USA pingutusi Ungaris sooviks korraldada riigis värviline revolutsioon. Sedasi arvab näiteks Wax.

Tema sõnul on värvilised revolutsioonid, mis on algatatud CIA poolt, leidnud "mitte päris liitlaste" juures aset juba mitu korda [Eesti kaporatuuri riigipööre?], kuid Ungari valitsuse kõrvaldamise nimel toime pandavad mõjutusoperatsioonid on taktikaliselt midagi täiesti uut.

"Kuid nüüd sekkuvad [Ameerika Ühendriigid] Ungari siseasjadesse, mis on nende NATO liitlane. See on täiesti vale. Nad ei käitu diplomaatidena, vaid ideoloogiliselt, nagu aktivistid, sest Ungarit ei peeta ideoloogilises mõistes oma liitlaseks," leiab noorte vabariiklaste juht.

Toimetas Karol Kallas