CDC peamaja Foto: cdc.org

Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje- ja kontrollimise keskus avaldas "transsooliste" ja mitte-kakssoolistele isikutele suunatud juhised, kuidas tuleb imikuid "rinnaga toita".

Haiguste tõrje- ja kontrollimise keskus (CDC) selgitab oma kodulehe "tervise õigluse tähelepanekud" osas "imikute ja väikeste laste toitmise tööriistakomplektis" järgmist: "Transsoolised ja mitte-kahesooliselt-soostatud (nonbinary-gendered) isikud võivad sünnitada ja lapsi rinnaga toita (breastfeed) elik rinna juures toita (feed at the chest/chestfeed), vahendab Fox News.

Samuti kinnitab CDC, et "sooline eneseteadmus või "transsoolise" isiku soo väljendus on tema sünnisoost erinev". Lisaks "mitte-kakssooliselt-soostatud isikute sooidentiteet ei mahu hästi ei naise ega mehe määratluse alla".

Rinnaga toitmise osas käsitletakse lisaks naiselike rindade lisamise operatsiooni läbinud mehi ja kuidas nad saavad lapsi rinna juures toita (chestfeeding).

CDC küsib: "Kas "transsoolised" lapsevanemad, kellel on tehtud rinnaoperatsioon, võivad rinnaga või rinna juures inimkuid toita?" Küsimusele vastab organisatsioon jaatavalt ja selgitab:

"Mõned lapsevanemad, kellel on tehtud rindade/ülemise rindkere operatsioon, võivad soovida imikuid rinnaga või rinna juures toita ("chestfeed" on oskussõna, mida kasutavad mõned transsoolised ja mitte-kakssoolised lapsevanemad). 

Terviseteenuste pakkujad, mis teevad selliste perekondadega koostööd, peavad olema kursis nn soomuutmise meditsiiniliste, emotsionaalsete ja sotsiaalsete üksikasjadega. Ainult nii on võimalik pakkuda nimetatud isikutele perekeskset hooldust ja tagada lapsele tema toitumisvajadused."

Olemas on hormoonained, mis panevad ennast naiseks või mitte-kahesooliseks pidava mehe rinnad mingisugust piima eritama. 

CDC väidab, et mõned sooväänikutest lapsevanemad "võivad vajada abi" piimatoodangu suurendamisel ja soovitavad kasutada doonorite pastöriseeritud inimpiima või piimasegu. Lisaks osutatakse, et olemas on hormoonained, mis põhjustavad piima eritumist ja soovitatakse vältida aineid, mis pärsivad või takistavad rinnapiima teket. Ehk: olemas on hormoonained, mis panevad ennast naiseks või mitte-kahesooliseks pidava mehe rinnad mingisugust piima eritama. 

New Yorkis tegutsev sisemeditsiini arst Stuart Fischer leiab, et "väga raske on uskuda", nagu bioloogiliste meeste hormoonidega tekitatud piim on samaväärne kui bioloogilistel naistel loomulikul teel tekkiv rinnapiim ja pole teada, kuidas selline piim täpsemalt lapsi mõjutab.  

"Seda [meeste rinnapiima] on vaadeldud mõned korrad, kuid meil pole aimu selle pikaajalistest mõjudest. Lühiajaline mõju on üks asi, kuid [küsimuseks jääb] pikaajaline mõju laste füüsilisele ja vaimsele tervisele…"

Toimetas Karol Kallas