Meeleavadaja Ameerika Ühendriikide ülemkohtu hoone ees, 6.06.2024 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide korporatiivne ajakirjandus "paljastas" ülemkohtuniku Samuel Alito seisukoha, et riigi progressistide ja konservatiivide terava vastasseisu lahenduseks võib olla ainult ühe poole võit. 

Vasakäärmuslasest aktivistil Lauren Windsororil õnnestus pääseda Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu pidulikule koosviibimisele, mille käigus ta lindistas salaja jutuajamisi kohtunikega, vahendab New York Times

Ennast katoliiklaseks ja konservatiiviks valetanud proual õnnestus salvestada jutuajamised Alito ja ülemkohtu juhi John Robertsiga.  

Ameerika Ühendriikide ülemkohtu kohtunik Samuel Alito Foto: Scanpix

Seltskondliku lobisemise käigus räägiti Ameerika Ühendriikide vasaku ja parema ilmavaatega inimeste vastuoludest. Alito hinnangul pole kompromiss USA konservatiivide ja progressiusklike vahel enam eriti võimalik ning nõustus seisukohaga, et Ameerika Ühendriigid peaksid pöörduma tagasi jumalakartuse juurde.

"Võidab kas üks või teine pool. Võib-olla on võimalik rahumeelselt koos elada ja töötada, kuid see on väga keeruline, sest vastuolud on nii põhimõttelised, et kompromissid pole suurt võimalikud," rääkis Alito aktivistile.

Windsor arendas teemat esitades mõtte: "Minu arust on lahenduseks moraalsete vaidluste võitmine. Inimesed, kes usuvad siin riigis Jumalasse, peavad oma usu eest võitlema, et riik pöörduks tagasi jumalakartuse juurde." 

Alito vastas, et ta on libakatoliiklasega nõus.

Windsori leivanumbriks on konservatiivide suunavate küsimustega "õnge võtmine". Tema pettuste ohvriks on varem langenud president Donald Trumpi asepresident Mike Pence, kongressi vabariiklasest sadik Jim Jordan ja Virginia osariigi vabariiklasest kuberner Glenn Youngkin.

Alito jumalakartuse paljastamisest tehti järjekordne osa progressistide süüdistuste ahelas, et konservatiivsete kohtunike enamusega üheksaliikmeline ülemkohus pole erapooletu.

Demokraadid on samal ajal määranud hetkel tegutseva ülemkohtu koosseisu kolm vasakäärmuslasest naist. Barack Obama nimetas ametisse Elena Kagani ja Sonya Sotomayori. Esimene usub kriitilisse rassiteooriasse ja on olnud ninapidi selle sünni juures. Teise elu juhivad "võrdsuse, mitmekesisuse ja õiguse põhimõtted" ning ta nutab ülemkohtu mitte vasakäärmuslike otsuste peale. Tänase demokraatide valitsuse ajal nimetati ülemkohtunikuks Ketanji Brown Jackson, kes ei ole bioloog ja ei tea, kes on naine.

Paljastusest tehti pidu korporatiivse meedia õuel ja Alito ususüüd lahkavad kõik suuremad lombitagused meediakanalid. Teisi ületab "sõjas Ameerika pärast ei tohi teha kompromisse" teema lahkamisel muusikaajakiri Rolling Stone.

Konservatiivide enamusega ülemkohtul on õnnestunud ära hoida või tühistada mõned demokraatide uue maailmakorra tegevuskava kõige põhiseadusevaenulikumad algatused. Üheks jõulisemaks näiteks on sündimata laste tapmise föderaalselt osariikidele peale sunnitud "õiguse" – pigem kohustuse – tühistamine. Samuti on ülemkohus piiranud demokraatide valimissüsteemiga manipuleerimise katseid.

Toimetas Karol Kallas