Wuhani Viroloogiainstituudi kompleks. Foto:Scanpix

Möödunud nädalal jõudis Hiina Wuhani Viroloogiainstituuti Maailma Terviseorganisatsiooni meeskond, kes hakkavad uurima Covid-19 päritolu.  Ameerika Ühendriigid üllitasid reedel 15. jaanuaril seni avalikustamata andmed, mis osutavad, et Covid-19 pääses tõenäoliselt lahti Wuhani Viroloogiainstituudist ja pandeemiat oleks olnud võimalik ära hoida. 

Ameerika Ühendriikide riigisekretäri Michael R. Pompeo allkirja kandvas pressiteates kinnitatakse, et "Ameerika Ühendriigid on korduvalt kutsunud üles Covid-19 päritolu uurimisele," kuna pandeemia päritolu tuvastamine on oluline nii globaalsele rahvatervisele kui maailmamajanduse taastumisele ja rahvusvahelisele turvalisusele.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) uurimismeeskonna tegevuse hõlbustamiseks avalikustasid Ameerika Ühendriigid mitmeid uusi fakte 2019. aastal Hiina valitsuse laborites toimunu kohta. 

Eriti palutakse WHO uurijatel pöörata tähelepanu ja survestada Hiina valitsust vastama järgmistele küsimustele:

  1. Wuhani Viroloogiainstituudi (Wuhan Institute of Virology; WIV) töötajaid tabanud haigused. Ameerika Ühendriikide valitsusel on põhjust arvata, et mitmed WIV-is töötavad teadlased jäid 2019. aasta sügisel tõppe, mida iseloomustasid Covid-19 ja hooajalistele haigustele iseloomulikud nähud. Haigestumised leidsid aset enne seda, kui ametlikult tuvastati esimene Covid-19 juhtum. Viidatud haigestumised seavad kahtluse alla WIV-i vanemteadlase Shi Zhengli tunnistused, et Wuhani laboris töötava personali ja tudengite seas on SARS-CoV-2 või SARS-i laadsetesse viirustesse olnud "null nakatumist".
  2. WIV-i RaTG13- ja funktsiooniuuringud (gain of function). Vähemalt 2016. aastast alates on WIV-i teadlased uurinud nahkhiirte koroonaviirust RaTG13, mille kohta 2020. aasta jaanuaris WIV leidis, et see on SARS-CoV-2-le väga sarnane (96,2 protsendi ulatuses). Alates [pandeemia] levima hakkamisest, ei ole WIV olnud RaTG13 uuringutest rääkides ei läbipaistev ega järjekindel, sealhulgas uuringute osas, mis puudutavad viidatud nahkhiirte viiruse funktsiooniuuringute eksperimente, millega üritati suurendada viiruse ülekandumisvõimet või surmavust. 
  3. WIV on seotud salajaste sõjaliste uuringutega. Vaatamata sellele, et WIV esitleb ennast kui tsiviilinstitutsiooni, on see teinud salastatud koostööd Hiina sõjaväega. WIV on Hiina sõjaväe tellimusel vähemalt alates 2017. aastast kaasatud salajastesse uuringutesse, sealhulgas laboratoorsetesse loomkatsetesse

Pressiteade jätkab: "Covid-19 pandeemiat oli võimalik ära hoida. Iga vastutustundlik maailma riik oleks kohe peale esimesi haiguspuhanguid kutsunud Wuhanisse asja uurima rahvusvahelised tervishoiuspetsialistid. Hiina selle asemel keeldus abipakkumistest ja karistas julgeid Hiina arste, teadlaseid ja ajakirjanikke, kes üritasid maailma viiruse ohtude eest hoiatada. Peking varjab tänaseni olulist informatsiooni, mis aitaks teadlastel kaitsta maailma nii selle kui järgmise surmava viiruse eest."

Pressiteade lõpetatakse tõdemusega, et kui Hiinat valitsev Kommunistlik partei ei taga täna Covid-19 osas täielist läbipaistvust ja WHO ei võta kuulda viimastki pealtnägijat ning vilepuhujat, siis ei lähe kaua, kui Hiinast pääseb valla järgmine surmav pandeemia.

Pressiteatele on lisatud USA valitsuse süüdistusi Hiina Covid-19 pandeemia asjaolude varjamises kinnitav andmeleht.

Toimetas Karol Kallas