AP Stiiliraamat nõuab, et edaspidi kirjutatakse inimeste kohta sõna "must" suure tähega, sest kõiki maailma neegreid ühendab ühine ajalugu, kultuur ja diskrimineerimine nahavärvi alusel. Foto: Hippopx.com

Maailma üks suuremaid uudisteagentuure Associated Press (AP) kehtestas oma Stiiliraamatus reegli, kus musta rassi kuuluvate inimeste kirjeldamiseks tuleb sõna "must" kirjutada suure tähega. Valgeid inimesi peab aga edaspidigi nimetama väikese tähega.

AP Stiiliraamat, täispealkirjaga "Associated Pressi meediaõiguse stiili- ja instruktaažiraamat," (The Associated Press Stylebook and Briefing on Media Law) on inglise keele grammatika stiili ja tavade juhiste kogum. AP Stiiliraamatu eesmärgiks on tagada terves AP organisatsioonis ja selle kaastööliste seas ühtsed kirjakeele normid. Esimene avalik Stiiliraamatu väljaanne ilmus 1953. aastal ja tänaseks on sellest saanud Ameerika Ühendriikide ärimaailma kirjakeele normide alus.

AP standardite asepresident (Vice President for Standards) John Daniszewski kirjutab ettevõtte ametlikus ilmavõrgupäevikus: ""Musta" suure tähega kirjutamine on tingitud selgest vajadusest ja see on nähtavalt põhjendatud. Peamiseks põhjuseks on, et Mustadel inimestel on suurel hulgal selgelt eristatavaid ühiseid ajaloolisi ja kultuurilisi jooni ning seda isegi siis, kui nad on pärit maailma erinevatest nurkadest. Sealhulgas võib välja tuua jagatud diskrimineerimise kogemuse, mille on põhjustanud ainult nende nahavärv."

AP standarditejuht jätkab: "Käesoleval hetkel pole "valge" suure tähega kirjutamiseks märgatavat toetust. Valgetel inimestel üldiselt puudub ühine ajalugu ja kultuur ning neid ei ole nende nahavärvi pärast taga kiusatud. Pealekauba oleme üleilmne uudisteorganisatsioon ja suuremas osas maailmas valitsevad erimeelsused, mitmetähenduslikus ja segadus, keda sõna "valge" peaks tähistama."

Elementaarne loogika näitab, et suvalise rassi eriliseks pidamine on rassismi täpne kehastus. Antud juhul peab AP neegreid nende nahavärvi tõttu ülejäänud maailmast paremaks. Võib arutelda, et kui neeger on Neeger ja valge on jätkuvalt valge, siis kas hiinlased on edaspidigi hiinlased või hoopis Kollased? Mis saab aborigeenidest? Maooridest? Taiwani peaküttidest ja Paapua Uus-Guinea pärismaalastest inimesearmastajatest? 

Või väide "valgetel inimestel üldiselt puudub ühine ajalugu ja kultuur." Mis urrima asja me siin Euroopas üldse ajame, kui poolel miljardil inimesel midagi ühist ei ole? Euroopa Liidu võiks AP arust nii kohe laiali saata.

Elik teistpidi: kui palju on ühist ühel Nigeeria paljulapselisest moslemiperest pärit džihaadinoorukil ja Chicago "haavatavast piirkonnast" pärit jõuklasel?

Üldised AP Stiiliraamatu rassireeglid on siiski märksa mõistlikumad: "Suhtuge äärmise ettevaatlikkusega kellegi tema rassi järgi kirjeldamisse. Tihti pole sellel faktil mingit tähtsust ja kellegi rassile tähelepanu juhtimist võib tõlgendada eelarvamusena." 

Mis on kummaline – sõna "neeger" suure tähega kirjutamine on täpselt see, mida viimane Stiiliraamatu lõik juhendab mitte tegema. Kellegi rassile tähelepanu juhtimine on kitsarinnaline, rassistlik eelarvamuslikkus. 

Rassistlik on kogu blõmmide liikumine ja AP on ennast uute kirjareeglitega neegritest rassistide alla heitnud.

Rumalust ja põhimõttetust näitab AP puhul seegi, et endale jäetakse vabadus uusi reegleid suvalisel hetkel muuta.

Post scriptum: must inimene vajab pesemist, "neeger" on eestikeelne sõna musta värvi rassi kohta.