Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi teadlaste uuringus selgus, et SARS-CoV-2 viiruse vastane ravim Molnupiravir ei hävita alati Covid-19 haigusidusid ja ravimit tarvitavad inimesed võivad nakatada kaaskondseid muteerunud viirusega.

27. jaanuaril avaldati Ühendkuningriigi teadlaste uuringu eelversioon, milles osutatakse, et ravimitootja Mercki SARS-CoV-2 viiruse vastane ravim Molnupiravir ei pruugi kõigi patsientide puhul viirusele otsa peale teha ja need võivad nakatada lähikondseid ravimi ajel muteerunud viirusega.

Uuring kannab pealkirja "Molnupiraviriga seostatud muteerumise märkide tuvastamine SARS-CoV-2 sekveneerimise andmebaasides".

Uuringu kokkuvõttes kirjutatakse: 

"Molnupiravir on viirusevastane ravim, mida kasutatakse laialdaselt SARS-CoV-2 vastu. See põhjustab viiruse genoomis selle kahendumise ajal mutatsioone. Enamus juhuslikke mutatsioone on tõenäoliselt viirusele kahjustava mõjuga ja paljud hävitavad selle täielikult. Loommudelite pealt on näha, et molnupiraviri tekitatud suurem mutatsioonide määr vähendab viiruskoormust. Kuid siiski on võimalik, et mõned molnupiraviriga ravitavad patsiendid ei saa SARS-CoV-2 nakkusest täielikult vabaks, mis võib põhjustada molnupiraviri muteeritud viiruste ülekandumist [teistele inimestele]."

Teadlased analüüsisid süstemaatiliselt erinevaid maailma SARS-CoV-2 geneetilise järjestamise andmebaase, et selgitada välja molnupiraviri tingitud mutageneesid. Väidetavalt on alates 2022. aastast, kui viidatud ravimit suuremal määral kasutama hakati, tekkinud eriline klass viiruse pikki fülogeneetilisi harusid ja seda riikides ning inimeste vanusegruppides, kus ravimit laialdaselt kasutatakse. Teadlaste sõnul näitab nende analüüs, et teatud puhkudel kandus molnupiraviri poolt muteeritud viirus edasi. 

Euroopas müüakse molnupiraviri Lagevrio nime all ja seda on lubatud kasutada alates 2021. aasta novembrist.

2022. aasta alguses kinnitas Haigekassa, et Eesti soovib Euroopa Liidu ühishanke kaudu osta suu kaudu manustatavate Covid-19 ravimite kuure – Pfizeri Paxlovidi ja Mercki Lagevriot – kokku vähemalt 10 000 inimese tarbeks. 

Paxlovidi kuur maksab Eestis 715 eurot. Lagevriot/molnupiraviri pole Eesti avalikus apteegivõrgus saada, mujal riikides on selle hind ligikaudu 700 eurot.

Toimetas Karol Kallas