Ülekaaluline naine. Foto: Bigstockphoto

Ameerika Ühendriikide elanikkonna tervislikud näitajad on märgatavas languses, näitavad Ohio riikliku ülikooli poolt läbi viidud teadustöö tulemused.

Uurimuse autorid avastasid, et võrreldes möödunud põlvkondadega on “X” ja “Y” generatsioonide (kes on sündinud vastavalt 1965-80 ning 1981-99 perioodil) esindajate üldised tervisenäitajad kehvemad ning ebatervislike eluviiside indikaatorid kõrgemad kui eelnenud põlvkondadel. Samuti on märgatavalt kasvanud depressiooni ning ärevushäirete esinemine.

Uuringu juht, Ohio riikliku ülikooli sotsioloogiaprofessor Hui Zheng sõnas, et tuvastatud tulemused ennustavad ette patoloogiate ning suremuste kasvu tulevikus.

“Tervisenäitajate profiilid, mis X ja Y generatsioonide puhul välja joonistuvad, on häirivad,” ütles Zheng. “Kui me ei suuda tuvastatud tendentse peatada, peame leppima tulevate põlvede kõrgemate suremusnäitajatega.” Zhengi meeskonna uurimuse tulemused avaldati 18. märtsil Ameerika epidemioloogia väljaandes.

Rahva tervise mõõtmiseks kasutasid teadlased markereid, nagu vööümbermõõt, vererõhk, kolesterooli tase, kehamassi indeks ja kroonilise põletiku näitajad. Andmete analüüsist nähtus, et füüsilise tervise näitajad on olnud pidevas languses alates II Maailmasõja järgsest generatsioonist.

Muuhulgas selgus uurimusest, et valge populatsiooni hulgas on ärevushäirete ja depressiooni näitajad näidanud pidevat kasvu juba möödunud sajandi keskpaigast alates.

Zheng märkis, et uuringu tulemused sobituvad üldisesse ühiskondliku degeneratsiooni konteksti, kuna Ameerika Ühendriigid on sisenenud punkti, kus rahva oodatav eluiga on hakanud langema, suremus kasvama ning kõikvõimalikud puuded on muutumas üha sagedasemaks.