Uue valitsuskoalitsiooni erakondade esindajad Foto: kuvatõmmis pressikonverentsi videost

Täna avalikustas uus Reformierakonna, sotsialistide ja Eesti 200 valitsuskoalitsioon leppe, milles sisaldub nii maksutõus, perehüvitiste muutmine, laste eest ette nähtud maksuvaba tulu kaotamine, Eesti Energia tükeldamine ja perekonnaseaduse muutmine.

Maksude valdkonnas näeb koalitsioonileping ette käibemaksu tõusu, füüsilise isiku tulumaksu tõusu ja automaksu sisseviimise. Lisaks kaotatakse käibemaksuerisus majutusasutustele, vahendab ERR (lingil asub ka valitsusleppe terviktekst).

Perekonnaseaduse sõnastust tahab uus valitsus muuta nii, et abielu saab sõlmida „kahe täiskasvanud inimese vahel", lisaks soovitakse vastu võtta kooseluseaduse rakendusaktid. 

Uue valitsusliidu suur eesmärk on rohereform ja kliimaseaduse vastuvõtmine, ühtlasi luuakse kliima- ja elukeskkonnaministeerium. Lepe näeb ette ka võimalikult suure osa Eesti elamufondi energiatõhusa renoveerimise, siia alla käivad ka avalikud hooned, mis kokkuleppe kohaselt peaksid edaspidi olema ehitatud eelistavalt puidust. „See on kliimaneutraalne ehitus, mis loob süsinikulaod," märgib lepe. 

Uus valitsuslepe on mõru pill Viru Keemia Grupile, kes on aastaid valmistanud tänu juba väljastatud kaevandusloale ette järgmise kaevanduse avamist põlevkivi väärindamiseks, kuna ametisse asuv valitsus uusi kaevandusi enam ei ava. Kaevanduste avamise välistamine tulevikus tõstab küsimärgi ka Eesti Energia kohale. 

Kaob tasuta maakondlik ühistransport. Tasuta saavad edaspidi sõita lapsed, eakad ja puudega inimesed. 

Ida-Virumaale nimetatakse ametisse valitsuse esindaja.

Alates 2024. aastast kaotab uus valitsus täiendava maksuvaba tulu laste eest. Lisaks kaob täiendav maksuvaba tulu ka eluasemeintresside eest. 

Samuti muudetakse perehüvitiste seadust.

Uuel valitsuskoalitsioonil on kavas liikuda ka eutanaasia seadustamise poole, leppe kohaselt algatatakse „koos arstide, meditsiinieetika ekspertide, patsiendiorganisatsioonide ja teiste osapooltega elulõpu otsuste määratlemise analüüs". 

Lisaks kavatseb uus valitsus edendada veganlust. „Parandame tervisliku taimetoidu kättesaadavust avalikku sektorit teenindavates toitlustusasutustes," seisab leppes. Samuti ajakohastatakse lemmikloomade pidamisega seotud seadusandlust ja lemmikloomade registreerimisega seonduvat.

Toimetas René Allik