Foto: bigstockphoto.com

Eelmisel nädalal suri südamelihase põletiku tõttu 23-aastane noormees, kelle puhul peab ravimiamet surma seost vaktsineerimisega võimalikuks. Mees suri äkksurma tagajärjel üks kuu pärast teist Pfizeri vaktsiini annust, vahendab Delfi.

Lahangul tuvastati noormehel müokardiit, mis on mRNA vaktsiinide üks võimalikest kõrvaltoimetest. Südamearst Margus Viigimaa aga toonitas, et üldiselt on müakardiit sage just koroonaviiruse põdemise järgselt, kuid vaktsineerimise kõrvaltoimena väga harv.

Nädal pärast esimest vaktsiiniannust oli mehel tekkinud viirusinfektsioon. 3,5 nädalat pärast teist vaktsiiniannust tekkis tal palavik.

Ravimiameti andmeil oli noormehel pool aastat varem diagnoositud südame rütmihäire ehk bigeminaalne ventrikulaarne ekstrasüstoolia, paraku polnud patsient perearsti suunatud kardioloogi konsultatsioonil käinud.

„Müokardiit on mRNA vaktsiinide teadaolev kõrvaltoime, esineb ajaline seos, ravimiameti hinnangul on seos vaktsiiniga võimalik, kuid äkksurma tekkele võis kaasa aidata ka rütmihäire ägenemine müokardiidi tõttu," märgib ravimiamet.

Möödunud nädalal sai ravimiamet teate ka juhtumist, kus 32-aastasel mehel tekkis päev pärast esimest vaktsiiniannust rindkerevalu. Tema toimetati samuti ägeda müokardiidi kahtlusega haiglasse, kus diagnoos kinnitati uuringutega. See patsient sai ravi ja paranes. Mees oli viis kuud varem põdenud raskelt COVID-19 haigust, mis suurendab samuti müokardiidi riski.

Viigimaa tunnistab, et vaktsineerimise järgselt tõesti nii südamerütmihäireid kui ka müakardiiti esineb, kuid väidetavalt väga palju harvem kui koroonaviiruse tagajärjel.

Ajavahemiku 27. detsember 2020 kuni 19. detsember 2021 puhul on ravimiameti hinnangul võimalik, et viie inimese surmal on seos vaktsineerimisega.

AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimisel võib olla seos 31-aastase mehe, 81-aastase mehe ja 73-aastase naise surmaga trombotsütopeenia tagajärjel.

Toimetas Martin Vaher