Objektiivi saatesarja "Välgatused" seekordses saates tuleb juttu ühistulisest tegevusest ning kavandatavast seaduseelnõust, mis tooks hoiu-laenuühistutele kaasa olulisi piiranguid, kuid ei annaks juurde õigusi. Stuudios on Tartu Hoiu-laenuühistu juhatuse esimees Andro Roos. Vestlust juhib Indrek Petersoo.

"Tartu Hoiu-laenuühistu pole loodud tegutsema hoiu- või laenukontorina. Sellisel moel tegutsemisel poleks mingit mõtet, sest erinevaid laenuandjaid ja investeerimisvõimalusi on niigi piisavalt. Meie paleus on kokku võetav kahte lihtsasse sõnasse: "Ehitame Eestit!" sõnastas Andro Roos THLÜ tegevuse peamise eesmärgi.

"Ühelt poolt võtame vastu meie liikmete ehk kaasomanike hoiuseid, mida kasutame teiste kaasliikmete või hoiu-laenuühingu hüvanguks – näiteks laenudena tootmistegevuseks või ühistu enda suurprojektide nagu ühistuenergia, ühistumajad ja ühistumets finantseerimiseks. Seega pole "Ehitame Eestit!" niisama loosung, vaid meie tuhanded liikmed teevad seda päriselt ja reaaleluliselt," selgitas Roos.

Hoiu-laenuühistud tegutsevad alates 1992. aastast, praegune hoiu-laenuühistu seadus kehtib aastast 1999. Roosi hinnangul praegune seadus muudatusi ei vaja.

"Nii leiavad ka teised vanemad ja väärikamad Eesti hoiu-laenuühistud, sama seisukohta jagavad Tartu HLÜ ning meie liikmeskond. Antud juhul soovib ametnike tagatuba kedagi kaitsta, kuid liikmed kinnitavad, et nad seda tegelikult ei vaja. Seaduseelnõu lõhub meie ühiskonda ning seetõttu oleks mõistlik seaduse eelnõu menetlemine väljapakutud moel lõpetada, et hoiu-laenuühistud saaksid ühiskonna teenimist tänasel moel jätkata," põhjendas Tartu HLÜ juht.

"Muidugi saab teha paremat seadust ja olemasoleval seadusel on omad puudused, kuid need ei tulene mitte liikmete õiguste kaitsmata jätmisest, vaid pigem sellest, et hoiu-laenuühistute ja nende liikmete ei ole antud õigusi, mis on võõromanduses olevatel pankadel, " ütles saatekülaline.

Saatesari "Välgatused" on eetris üle nädala teisipäeviti. Sari keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!