Objektiivi saatesarja "Välgatused" aastalõpu saates tuleb juttu kestvast majanduskriisist, selle tekkeloost ja mõjudest, kriisiga toime tulemisest, Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu madalseisu aegsest tegevusest, järgmise aasta prognoosidest ja paljust muust. Stuudios on ekspankur, vilepuhuja ja raamatu "Vabariigi vaenlased" autor Hannes Veskimäe. Vestlust juhib Indrek Petersoo.

"Kardan, et kriisi põhi ei ole veel käes. Ka Euroopa Keskpank näeb, et järgmine aasta tuleb raske ja elame depressiooni olukorras. Teeninduse sektor, kus on väga suur tööjõu osakaal, sai tugeva paugu – töötuse tase jääb pikaks ajaks kõrgeks ja inimesi peab toetama. Sektori taastumine võtab aega – mõelge ise, millal me läheme taas läbi Euroopa reisima. Siin on tarvis nii isiklikul tasandil kannatust kui valitsuste survestamist, et abi jõuaks nende inimesteni, kellel seda kõige enam vajavad," ütles Veskimäe intervjuus.

"Väga palju sõltub sellest, mida teevad järgmisel aastal Euroopa suured riigid Saksamaa ja Prantsusmaa. Kui nemad jätkavad oma majanduse toetamist, siis võivad perifeeriariigid nende kiiluvees samamoodi talitada. Kõige suuremaks riskiks on jõudmine olukorda, kus abi andmise lõppedes hakatakse antud raha tagasi nõudma – kui maksta ei jõua, siis kasinuse hullusärk selga! Rikastel riikidel ei tekiks suuri probleeme, aga vaesemate puhul tuleks leebe taastumise järel aastate pikkune kannatamine. Ma loodan, et Euroopa seekord seda teed ei lähe," lisas ta.

"Kriisiaeg raputas inimesed vanadest dogmadest ja ideoloogiatest välja. Nagu selgus, sai riik kriisi ajal oma kodanike aitamiseks väga palju teha ning inimesed said enesekindluse tagasi. Samuti tugevnesid ühiskondlikud usaldussuhteid; varem õpetati, et kui teine inimene ei saa majanduslikult hakkama, siis ta on ise süüdi, aga nüüd tulid empaatia, üksteisemõistmine ja toetamine tagasi ja hädasolijale minnakse appi," leidis Veskimäe.

Saatesari "Välgatused" keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!