Seekordses saates "Välgatused" käis Objektiiv külas Tallinna Ülikooli spordibioloogia professoril Kristjan Pordil, kes selgitas ühiskonnas palju kirgi kütva 5G-sidevõrgu olemust.
Pordi sõnul on raske öelda, millal 5G reaalselt Eestis laialdaselt levima hakkab. "Jämedalt öeldes arvatavasti Euroopas ühe viimasena, sest meil seadusandlikku kokkulepet veel pole, et hakata spektriala müüma. Seetõttu ei saa teha ka arendustöid. Suhteliselt kulukad ettevõtmised ja need ettevõtted, kes peaks tarnima 5G taristut, võivad ainult eksperimenteerida," sõnas ta.
Võrgu rajamist raskendab ka see, et üht peamist tootjat – Hiina Huaweid – ei soovi Eesti riik geopoliitilistel kaalutlustel hea meelega turule lasta. Pordi sõnul arendab sama tehnoloogiat aga ka näiteks Soome Nokia.
Port selgitas intervjuus täpsemalt seda, kuidas 5G võrk tehniliselt töötab. Tema sõnul pole põhjust karta tekkivat kiirgust, kuna see on oluliselt nõrgem, kui isegi tavalisest arvutimonitorist kiirgav energiahulk. Juttu tuli ka sellest, miks 5G võrku üldse vaja on ja mis kasu saab sellest tavainimene. Varem on "Välgatustes" 5G teemal rääkimas käinud Liis Ellert MTÜst Kogukonna Hüvanguks.
Vaadake lisa saatest!