Franak Viačorka koos Svetlana Tihhanovskajaga. Foto: Twitter

Valgevenest põgenenud opositsiooniliidrit Svetlana Tihhanovskajat nõustab rahvusvaheliste suhete osas atlantitsistliku NATO-meelse mõttekoja Atlantic Council kaastöötaja ehk lobist Franak Viačorka.

Ennast demokraatliku Valgevene juhiks nimetav Tihhanovskaja postitas Twitterisse foto, kus oma lähikondlastega laua ümber istub. "Oleme kõik kogunenud täna siia, et arutada Valgevene demokraatliku tulevikku järgmisi samme. Väga hea kohtumine koordinatsiooninõukogu liikmetega," kirjutas ta.

Twitteri kasutajad märkasid aga, et Tihhanovskaja vasakul käel istub ei keegi muu kui Viačorka, kes end Twitteris nimetab Tihhanovskaja rahvusvaheliste suhete nõunikuks.

"Kolm inimest Moskvast saatsid mulle viimase tunni jooksul selle pildi. Kas tead, mida nad tähele panid? Et NATO käepikenduse Atlantic Councili lobist istub Tihhanovskaja kõrval. Punane rätik härjale," kirjutas Russia Today iirlasest ajakirjanik Bryan MacDonald.

Viačorka on mõttekoja kodulehe sõnul muuhulgas demokraatlike võimu üleandmiste, valimiste ja poliitilise reformi ekspert. Augusti lõpus kirjutas ta artikli Valgevenes peetavast infosõjast, kutsudes muuhulgas üles igati toetama "kodanikuajakirjandust", mida ta nägi riigi poliitilise transformatsiooni jaoks hädavajalikuna. Muuhulgas leidis ta, et Ameerika Hääl peaks taaskäivitama oma Valgevene osakonna.

MacDonald oli juunis üks esimesi, kes märkas, kuidas Atlantic Council koos teiste sarnaste organisatsioonidega loob pinnast Valgevene võimuvahetuseks. Toona kirjutasid nii Ühendkuningriigi väljanne Guardian kui NATO ja USA valitsuse poolt rahastatud mõttekojad CEPA ning Atlantic Council Valgevenes toimuvast mõne päeva jooksul pea identse fookusega artiklid.

"Ilmselgelt on see vaid kokkusattumus. … P.S. Kas "sussirevolutsioon" pole mitte kõige magedam "roosirevolutsiooni" nimi?" ironiseeris MacDonald, viidates toona kasutusel olnud väljendile, mille panid rahvusvahelises meediaruumis esimesena kõlama USA valitsuse poolt toetatud väljaanne Belsat (1. juunil) ning USA poolt rahastatud Raadio Vaba Euroopa/Vabaduse Raadio (RFERL) (6. juunil).

Mullu sai Atlantic Council üle miljoni dollari suuruseid annetusi nii Ühendkuningriigi välisministeeriumilt, Facebookilt ja Rockefelleri fondilt kui ka suurpank Goldman Sachsilt ning Araabia Ühendemiraatidelt. Suurete summadega rahastavad mõttekoda ka USA välisministeerium, Rootsi välisministeerium, Google ning sõjatööstusfirma Raytheon.