Kaader Lauri Hussari valimiserklaamist Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Riigikogu spiiker Lauri Hussar nõuab Eesti Rahvusringhäälingule antud intervjuus EKRElt valitsuskoalitsioonile alistumist. 

Intervjuus räägib Hussar:

"Mina isiklikult arvan, et seda patiseisu on võimalik lahendada riigikogus ja kindlasti riigikogu opositsioonierakondadel on võimalik obststruktiivsel eesmärgil riigikogu menetlusse antud eelnõud ja arupärimised tagasi võtta selleks, et sügisel saaks parlament oma tööga jätkata." 

Hussari hinnangul on Keskerakond ja Isamaa valmis tegema valitsuskoalitsiooniga kompromisse ja ainsana on selg põhimõttekindlalt sirgu Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal. Ta nõuab Keskerakonnalt ja Isamaalt, et need sügisel kõik oma eelnõud ja arupärimised tagasi võtaks, sest nii saaks riigikogu alustada sügisel oma tööd "värske ja hetkepoliitikat mõtestava sisulise aruteluga".

"Opositsiooni puhul oleks oluliselt selgem märk EKRE poliitikast taandumisel Isamaa ja Keskerakonna jaoks see, kui nad oma eelnõud ja arupärimised tagasi võtaksid ja jätaksid sügisel värske ja hetkepoliitikat mõtestava sisulise aruteluga," kirjeldas oma poliitilise kriisi lahendamise nägemust E200 juht.

Kui EKRE oma põhimõtetest ei loobu, lubab Hussar juunikuist riigikohtu otsust omavoliliselt tõlgendades demokraatiast teerulliga üle sõita ja viia valitsuskoalitsiooni tahe ellu sunniviisil.

"Aga kui poliitilised nõudmised on liiga suured, siis kindlasti seda kompromissi ei ole võimalik leida, sest siin nendes kirjades on olnud nõudmisi, mis on otseselt seotud juba vastu võetud otsustega, mida päris kindlasti ümber vaatama ei hakata," osutas spiiker.

Ühisparteile sobivaks "kompromissiks" peab Hussar võimalust, et võib-olla arvestab valitsus sügisel mõne arutlusele tuleva "teema" juures mingite opositsiooni ettepanekutega. 

EKRE üks kompromissettepanek valitsusele on abielu-teemalise rahvahääletuse korraldamine.

Toimetas Karol Kallas