Martin Helme ja Kaja Kallas. Fotokollaaž: Objektiiv

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme saatis valitsuskoalitsioonile ehk riigikogu juhatusele kompromissettepaneku, mille täitmise järel riigikogu töö tõkestamine lõpetatakse.

Valitsuskoalitsioon on mures, kuna opositsioon on lubanud jätkata sügisel riigikogu töö takistamisega. Kui Isamaa ja Keskerakond nimetavad obstruktsiooni lõpetamise tingimusena peamiselt automaksu ära jätmist, siis EKRE jaoks on põhimõtteline küsimus loomuvastase nn "abieluvõrdsuse" seaduse tühistamine. EKRE tegi valitsusele kompromissettepaneku korraldada tähestikurahva abielu teemal rahvahääletus.

31. augustil avaldas Helme sotsiaalmeedias järgneva postituse ning kirja riigikogu juhatusele:

"Riigikogu juhatus palus fraktsioonidelt ettepanekuid, kuidas sügisistungjärgul normaalselt töötada. Saatsin meie fraktsiooni nimel sellise kirja.

‐——

EKRE fraktsioon koguneb sügisistungjärgu alguses ning kindlasti arutab nii konkreetseid ettepanekuid kui ka üldist poliitilist olukorda. Seniste arutelude põhjal erakonnas ei pea ma tõenäoliseks, et meil oleks huvi või valmidust koalitsioonile mingeid järeleandmisi teha.

Samas oleme loomulikult huvitatud normaalse parlamentaarse töö taastamisest. Selleks ootame koalitsioonilt konkreetseid samme. Ootame, et tühistataks homoseadus, jäetakse ära kõik edasised maksutõusud ja lõpetatakse vaba ühiskonna likvideerimine tsensuuri ning jälgimisühiskonna vahenditega. Tegemaks koalitsioonile homoseaduse tühistamine poliitiliselt lihtsamaks, teen kompromissettepaneku panna selle seaduse tühistamine rahvahääletusele.

Erakorraliste või täiendavate istungite korraldamist meie fraktsioon vajalikuks ei pea ning ilmselt osaleda ei plaani."

Kui EKREl õnnestub obstruktsiooniga, täpsemalt riigieelarve seaduse vastuvõtmisega, näiteks venitada 2024. aasta 1. märtsini, tuleb presidendil kuulutada välja erakorralised valimised. Eesti taasiseseisvumise järel pole erakorralisi valimisi kordagi toimunud.

Helme on nentinud, et tema arust oleks erakorralised valimised peale valitsusparteide korraldatud nurjatusi õigustatud.

Toimetas Karol Kallas