Endine CNNi uudisteankur Chris "Fredo" Cuomo. Foto: Scanpix

CNN vallandas 2021. aasta novembris uudisteankru Chris Cuomo, tuues ettekäändeks tema venna, New Yorki osariigi kuberneri Andrew Cuomo, seksiskandaalide ja korruptsiooni varjamise. Chris Cuomo nõuab CNNilt põhjendamatu vallandamise eest kohtus 125 miljonit dollarit ja kirjeldab enda kaebuses kui levinud on CNNis korruptsioon, valeuudised ja muidu perverssused.

Chris Cuomo, kes on avalikkuses saanud hüüdnimeks "Fredo" – peaks itaallastele tähendama sama, mis venelastele Loll-Ivan, eurooplastele poolearulist noorimat venda vms – vallandati põhjusel, et väidetavalt ta aitas oma vennal, demokraadist New Yorki osariigi kuberneril Andrew Cuomol varjata selle vanurite Covidi mõrvu ja seksiskandaale, vahendab Breitbart.

Fredo kaebuses üritatakse jätta mulje, et ta vallandati ebaõiglaselt, kuna see, mida ta väidetavalt tegi, on tema endise tööandja kollektiivis, mis on Ameerika Ühendriikide üks progressiusklikumaid ja ärklevamaid uudistemaju, tavaline praktika.

New Yorki osariigi endine kuberner Andrew Cuomo. Foto: Scanpix

Näiteks tuuakse kaebuses välja, et CNN palus Fredo kubernerist vennal korraldada pressikonverentse aegadel, mis aitaksid kaasa uudistekanali vaadatavusele.

"Vallandamine pandi toime … valekaebuste põhjal, et Cuomo rikkus oma venda, kuberner Cuomot, tolle isikliku ja poliitilise kriisi ajal aidates CNNi standardeid ning praktikaid," kirjutatakse kaebuses.

125 miljoni suurune kahjutasu nõue põhineb Fredo lepingul, mille ta oleks CNNis teeninud selle lõppemiseni jäänud aja jooksul ja väitel, et tänu skandaalsele vallandamisele ei pruugi ta enam kunagi samaväärset tööd leida.

CNNi endine juht Jeff Zucker. Foto: Scanpix

Tõestuseks, et ta ei läinud vastuollu CNNi standardite ja eetikaga, tõi ta mitmeid näiteid. Hagis kirjutatakse: "CNNis on pikalt kehtinud mustrid ja praktika, mille alusel poliitikaid jõustatakse valikuliselt ja vastavalt küünilistele kaalutlustele, kuidas avalikkus võib neid tajuda. Kirjeldatud kultuur hakkas peale kõige kõrgemalt: Jeff Zuckerist (CNNi endine juht, kes pidi veebruaris lahkuma) ja Allison Gollustist (CNNi endine turundusjuht, kes sai CNNi hierarhias teise positsiooni tänu Zuckerile, Zuckeri armuke, vallandati veebruaris)."

Seejärel toob Chris Cuomo välja veel mitu nime.

CNNi saatejuht Jake Tapper. Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Jake Tapper: Fredo osutab, et Tapper, kes tema tegevust kritiseeris, on variser. Ta toob Tapperi rikkumiste näitena välja 2020. aasta septembris aset leidnud sündmuse, kus Tapper kutsus korduvalt üles Kongressi kandideerivat vabariiklast Sean Parnelli, et too ei konkureeriks oma ringkonnas demokraat Conor Lambi vastu ja teeks seda mõnes teises, suurema vabariiklaste osakaaluga valimisringkonnas. Tapper pöördus Parnelli poole nii telefonikõnede, e-kirjade kui Twitteri sõnumitega. Ühe viimastest sai enda valdusesse Fox News, mis skandaali avalikustas. Peale avalikustamist üritas Tapper sundida Parnelli endaga koos valetama ja kinnitama ühisavalduses, et midagi sellist pole juhtunud, millega Tapper soovis oma ajakirjaniku nime puhtaks pesta. CNN ei uurinud kirjeldatud ränka ajakirjandusliku eetika rikkumist ja Tapperit ei karistatud mitte millegagi. 

CNNi saatejuht Don Lemon. Foto: Scanpix

Don Lemon: mustanahaline Lemon sekkus agressiivselt rassistist mustanahalise petturi Jussie Smolleti vihakuriteo uurimisse ja edastas talle politsei uurimise kohta salajast teavet. Lisaks kajastas ta rassistist mustanahalise endise näitleja kaasust äärmiselt erapoolikult. CNN ei teinud selle ränga ajakirjandusliku eetika rikkumise peale midagi ja Lemon töötab kanalis edasi.  

Jeffrey Toobin. Foto: Scanpix

Jeffrey Toobin: Toobin on CNNi juhtiv õigusanalüütik, kes Covidi piirangute ajal toimunud videokoosolekul avalikult ennast rahuldas. 

Allison Gollust töötas enne CNNi turundusjuhiks saamist New Yorki osariigi kuberneri Andrew Cuomo kommunikatsioonijuhina. Foto: Scanpix 

Jeff Zucker/Allison Gollust: Fredo kinnitusel teadsid nii Zucker kui Gollust täpselt, et ta aitab oma venda ja millisel määral ta seda teeb. Nad isegi julgustasid teda seda tegema ja tegid samuti ise tema kubernerist vennaga koostööd. Kuberner Cuomo esinemised CNNis olid suure vaadatavusega ja Zucker ning Gollust üritasid teda oma kanaliga eksklusiivselt siduda. CNN nägi vaeva, et kuberner teistes kanalites ei esineks, millele lisati ähvardus, et nii tehes võib see avaldada mõju tema venna tööle uudistekanalis.

Samuti nõudsid Zucker ja Gollust kuberner Cuomolt, et see peaks oma igapäevaseid pressikonverentse ajal, mis sobituks CNNi programmiga.

Samuti andsid Zucker ja Gollust kuberner Cuomole abi, kuidas hakata vastu president Donald Trumpi süüdistustele, kujundasid talle jutupunkte ning meediastrateegiat.

CNN on lisaks korduvalt silma paistnud vandenõuteooriate levitamise ja poliitilise vägivalla õigustamisega.

Toimetas Karol Kallas