Varakevadine meediaärevus ehk paradigmanihe Eesti poliittaevas

Foto: Scanpix

Eile õhtul kinnitasid Isamaa ja EKRE, et võtavad vastu Keskerakonna ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi. Meedia lõi kihevile. Esimesed erakondade siseintriigidki on tänaseks kohal. Õhus on poliitilise paradigma muutusest kantud varakevadist ootusärevust.

Aktuaalse Kaamera stuudios olid kohal nii Jüri Ratas (Keskerakond), Mart Helme (EKRE) kui Helir-Valdor Seeder (Isamaa). Terava otse-eetri intervjuu pakkus Vilja Kiisler ja Jaanus Karilaid Postimehe otsestuudios.

Koerad hauguvad, Ratas veereb edasi

AK Saatejuht Priit Kuuse poolt Ratasele esitatud küsimustest jäid tervamalt kõlama “Kas Keskerakond on valmis loobuma koostööleppest Ühtse Venemaaga” ja “Millised on need EKRE väärtused, mis on valimiste eelse ajaga võrreldes muutunud”.

Mäletatavasti on Ratas selgelt öelnud, et valitsuse moodustmaine on võimalik juhul, kui EKRE teeb järeleandmisi mõningates oma väärtustes.

Kui mugavad need küsimused endisele peaministrile olid ja kui selged olid nendele antud vasstused, saab vaadata ERRist.

Helme sõnul on EKRE valmis ära kuulama Keskerakonna seisukohad Ühtse Venemaa lepingu osas. Nii Helme kui Seeder lubasid teiste põhiteemadena üksmeeles lauale panna kooseluseaduse tühistamise ja pensioni II samba vabatahtlikuks muutmise.

Helme lisas rahvaalgatuse taastamise, presidendi otsevlaimise ja sõjaväestatud piirivalve taastamise.

Liidus vanakuradiga, natsid riigikogus

Köitva otse-eetri intervjuu andis Postimehe stuudios Vilja Kiislerile Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid. “Kas teil natuke häbi pole”, “Mõni ütleb, et lähete liitu vanakuradi endaga”, kõlasid Kiisleri küsimused. Karilaiu vastuseid ja täispikka intervjuud vaata SIIT.

Rein Raud ütleb tänases Postimehes otse välja, et nüüd on natsid riigikogus. “Ma ei nimeta EKREt neonatsideks mitte seetõttu, et ma väljendaksin sedasi oma suhtumist nende poliitilistesse loosungitesse. EKRE ridades on päris palju inimesi, kes oma Hitleri-lembust ei varja (mõni on nüüd ka riigikogus). Ja see partei pole mitte kunagi selliseid vaateid hukka mõistnud. See mõistagi ei käi nende EKRE valijate kohta, kes sarnaseid vaateid ei jaga,” kirjutas Raud.

Helme hõõrub käsi

Meediakihelus ei jäänud märkamata EKRE aseesimehel Martin Helmel, kelle Facebooki seinalt võib lugeda.

„Sallivuslased on korraga ahastuses ja raevus!
/…/
Postimehe troll ehk keegi anonüümne ajakirjanik kirjutab midagi segast Rahvaliidu programmist ja näitab üles klassikalist psühholoogilist kaitserefleksi, veendes ennast, et see kõik ei ole nii ja küllap Isamaa teeb lihtsalt pulli.
/…/
Jüri Ratas on tehtud mingiks võimuhulluks illiberaaliks, natsimahitaja, kes ei raatsi peaministri toolist lahti lasta. Tõsiselt või? Ise ka usute jätkuvalt oma natsilalinat või? Kõigi poliitikute ja erakondade eesmärk on võimul olla. Kas mitte ei püüa sellele toolile kangesti ennast istutada ka Postimehe poolt juba ära kroonitud proua peaminister? Kas tema on ka võimuhull?
/…/
Ükskõik, millise valitsuse Eesti saab, on see ikkagi legitiimne ja selge mandaadiga. Olge valmis muidugi meedia vastupidiseks trummitagumiseks!
/…/
Aga põhirõhk on ikkagi sellel, et kütta üles vaenu ja umbusku Keskerakonna venelaste ja Konservatiivse Rahvaerakonna vahel.“

Loe Helme täispikkuses postitust SIIT.

Toimetas Lennart Käämer

 

KAMPAANIA JÕUDIS EESMÄRGINI!

Täname siiralt kõiki toetajaid!

Aidake viia artikli sõnum palju suurema hulga inimesteni, jagades artiklit sotsiaalmeedia kaudu oma sõprade ja tuttavatega!
JAGA