Foto: Piqsels

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu saadiku Varro Vooglaiu sõnul ei ole ebaloomuliku omasooiharate inimeste "abielu" seadustamise turbokiirusel riigikogus "menetlemine" normaalne, ega kultuurne.

Valitsus andis esmaspäeva (15.05.2023) õhtul, peale riigikogu saadikute õiguste räiget rikkumst, riigikogu menetlusse nõndanimetatud "homoabielu" seaduse. Koos seletuskirjaga on dokumentide maht 174 lehekülge. Andmata saadikutele aega seadusemuudastuste läbilugemisekski, "rammiti" selle arutamine Vooglaiu sõnul teisipäevase (16.05.2023) õiguskomisjoni istungi päevakorda.

"Koalitsioon jätkas tänases õiguskomisjonis tuimalt oma teerullitaktikat, rammides "homoabielu" seadustamise ja homoseksuaalidele lapsendamise õiguse andmise eelnõu kõigist vastuväidetest ja protestidest hoolimata komisjoni päevakorda ning asudes seda minister [Signe] Riisalo ja viie-kuue kaasa toodud naisametniku osalusel siis "menetlema"," kirjeldab riigikogus toimuvat Vooglaid.

Tema sõnul peab sõna "menetlema" kirjutama antud juhul jutumärkides, kuna sisuliselt on kõik otsused juba ette langetatud ning kogu menetlus on seega lihtsalt etendus.

"Õiguskomisjoni esimees Eduard Odinets, kes just komisjoni istungile eelnenud täiskogu istungil kuulutas välja riigikogu LGBT+ toetusrühma rajamise ja asus ise selle esimeheks, selgitas seejuures lausvalelikult, et ega tema ka ei teadnud veel eelmisel nädalal valitsuse plaanist just eile see eelnõu riigikogu menetlusse anda ja siis see juba täna turbokiirusel ka õiguskomisjonist läbi rammida (mistõttu ilmuski asi õiguskomisjoni päevakorda sõna otseses mõttes üleöö). Kui palusin tal käsi südamel kinnitada, et see väide vastab reaalselt tõele, siis sellest ta keeldus, rääkides midagi sellest, et niisugust asja ei näe komisjoni menetlus ette…," jätkab EKRE saadik.

Vooglaiu sõnul leidsid nad koos Kert Kingoga, kes on teine EKREsse kuuluv õiguskomisjoni liige, et säherduses "arutelus" osalemine on absurdne ja nad jalutasid komisjoni istungilt minema. "Liisa Pakosta, Valdo Randpere ja Vilja Toomast seletasid seejuures teineteise võidu, et öö oli piisav aeg [174-leheküljelise] eelnõu läbitöötamiseks ja et kui riigikogu liige ei suuda tõhusalt dokumentidega töötada, siis on see tema probleem."

"Siin majas toimuv on sõna otseses mõttes tülgastav. Seda ebasiiruse ja valelikkuse kontsentratsiooni, millest moodustub siinne atmosfäär, on võimatu sõnades kirjeldada," lõpetab Vooglaid postituse.

Toimetas Karol Kallas