Poola suveräänsust toetavate katoliiklaste ja rahvuslaste marss Varssavis 7. mail. Foto: Krzysztof Miller, Reuters/Scanpix

Laupäeval, 7. mail, korraldati Varssavis Euroopa Liidu pooldajate suur marss loosungi all “Me oleme ja jääme Euroopasse”. Samal päeval toimus ka Poola suveräänsust toetavate kristlaste, konservatiivide ja rahvuslaste meeleavaldus, millest võttis osa tuhandeid inimesi.

Liidumeelsete marsil osales aga koguni 240 000 inimest ja selle olid organiseerinud opositsioonilised jõud – erakond Kodanikeplatvorm ja ühendus Demokraatia Kaitse Komitee, kes seisavad vastu möödunud sügisel võimule tulnud erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) konservatiivsele valitsusele.

Euroopa Liidu meelsete valitsusvastasel protestimarsil osales mõistagi ka homoaktiviste. Foto: Alik Keplicz, AP/Scanpix
Euroopa Liidu meelsete valitsusvastasel protestimarsil osales mõistagi ka homoaktiviste. Foto: Alik Keplicz, AP/Scanpix

PiS-i esimehe Jarosław Kaczyński sõnul ei ohusta Poolas demokraatiat keegi ja laupäevane meeleavaldus Euroopa Liidu toetuseks on ajendatud opositsiooni kibestumusest läinud aastaste valimiskaotuste pärast presidendi- ja parlamendivalimistel.

Need kaks vastandlikku meeleavaldust tähistavad sügavat lõhet Poola ühiskonnas nende vahel, kes tahavad edasist lõimumist Euroopaga, ja nende vahel, kelle arvates ohustab EL-i liikmeks olemine rahvuslikku iseolemist ja suveräänsust, märgib väljaanne Politico.