Kindral Mark Milley senatis Foto: Scanpix

New York Times avaldas uudise USA luureinfo rollist Venemaa agressiooni tõrjumisel ja mis aitab Ukrainal kõrvaldada ka Vene kindraleid.

USA ametnike sõnul abistavad Ühendriigid Ukrainat reaalaja luureinfoga lahingupiirkonnast, tänu USA luureinfole on Ukraina likvideerinud ka Vene kindraleid. Kui paljudel kordadel on siin USA luureinfo konkreetselt abiks olnud, ei avaldata. Küll aga sõnas USA ametnik, et Vene kindralstaabi ülema Valeri Gerassimovi haavata saamine tulelöögi läbi ei põhinenud nende infol, kuid see mängis seal teatud rolli. 

USA on keskendunud eelkõige venelaste mobiilsete juhtimispunktide asukohtade ja detailide väljaselgitamisele. Ukraina pool kombineerib saadud geograafilise info oma luureinfoga, mis hõlmab ka vastase side seiret, ja seejärel on võimalik teha täpsed tulelöögid vastavatesse kohtadesse. Reaalajas luureinfot annavad Ukrainale ka teised NATO riigid. 

USA luureinfol on olnud märkimisväärne efekt lahinguväljal, tõdeb New York Times. USA roll on nii kinnitada Ukraina luure poolt tuvastatud sihtmärke kui ka selgitada omalt poolt välja uusi. 

New York Times'i luureinfo teemal valgustanud ametnike sõnul püüab USA administratsioon luuretegevust ja infovahetust hoida suures osas saladuskatte all, et mitte anda põhjust sõja eskalatsiooniks ja mitte provotseerida Venemaad sõjategevuse laiendamisele. Nii on lihtsam varjata ka luureinfo kogumise meetodeid. Küll aga on teada, et USA luureagentuurid kasutavad info kogumiseks muu hulgas nii sõjalisi kui ka kommertssatelliite. 

USA ametnikud kinnitavad, et Ühendriigid alustasid info jagamist kohe sõja esimesest päevast. Nii näiteks hoiatasid USA luureagentuurid Ukrainat rünnakust Hostomeli lennuväljale, mis võimaldas Ukrainal seal kaitset tõhustada ja venelaste dessant lennuväljale ebaõnnestus. 

"USAst voolab märkimisväärne kogus luureinfot Ukrainasse," tõdes USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley käesoleval nädalal senatis. "Me oleme oma torud lahti teinud."

Toimetas René Allik