Sarmat kontinentidevahelise ballistilise raketi stardisüsteem. Foto: Venemaa Kaitseministeerium

Venemaa kavatseb käesoleval aastal korraldada kolm uue kontinentidevahelise ballistilise raketi RS-28 Sarmat katsetust, millest ühel proovitakse järele selle maksimaalne, 18 000 kilomeetrini küündiv lennuulatus.

"Lennuvõime arendamise katsetuste käigus korraldatakse 2021. aastal kolm Sarmat kontinentidevahelise ballistilise raketi katsetust," vahendab Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS Venemaa Kaitseministeeriumi allikaid.

"Sarmati raketi lennuvõime arendamise raamistiku esimene start toimub eeldatavalt 2021. aasta kolmandas kvartalis. Sihtmärgiks on Kamtšatka poolsaarel asuv Kura polügoon," lisas teine Kaitseministeeriumi allikas.

TASSi andmetel stardivad kõik kolm raketti Loode-Venemaal asuvast Plesetski Kosmosekeskuse stardisilost. Ühe raketiga proovitakse järele selle maksimaalne lennuulatus.

Katsetuste lõppjärk toimub 2022. aastal ja aasta lõpus peaks esimene üksus võetama ametlikult relvastusse 

Kaitseministeerium on alustanud juba seeriatootmisesse minevate rakettide ostudega.

Sarmat asendab R-36M2 Vojevoda raketid, mis on kasutuses olnud juba 1970. aastatest ja on maailmas kõige võimsamad oma klassi relvad. Sarmati omadused on eelkäijast märkimisväärselt paremad. Uus rakett kaalub 208,1 tonni, lõhkepea kaal on ligi kümme tonni ja kütuse osa 178 tonni. Sarmati lennuulatus on 18 tuhat kilomeetrit.

Arendajate kinnitusel on Sarmatil täiesti uued lahendused, mille abil raketikaitsesüsteemide eest kõrvale põigelda. Selle aktiivse lennujärgu aeg, millal rakett kiirendab ja on raketikaitsesüsteemidele nähtav, on märgatavalt lühem.

Lühem kiirendusaeg on raketikaitse eest hoidumise mõttes murrangulise tähtsusega, sest atmosfääri tagasi siseneva raketiosa eraldumine ja peibutuslaengute väljatulistamine toimub peale kiirendust. Sarmati mootorid viivad raketi turvalisse lähtetsooni väga kiiresti ja muudavad selle raketikaitsesüsteemidele kättesaamatuks kuni ajani kui see siseneb peamise lennutrajektoori lõppjärku. 

Raketil on võime lennata ennustamatutel trajektooridel ja hoida kõrvale piirkondadest, mida katavad raketikaitsesüsteemid. Need võivad lennata nii üle Põhja- kui Lõunapooluse ja lähendea sohtmärgile suundadest, mida raketikaitses pole ette nähtud. Sarmat on võimeline kandma erinevaid atmosfääri taassisenemise kandureid, sealhulgas ülehelikiirusega Avangard plaanereid.

Toimetas Karol Kallas