Kaks Venemaa kosmoselaeva dokkimas Argentiina kohal Rahvusvahelise Kosmosejaamaga 12.04.2021. Foto: Scanpix

Peale aastakümnete pikkust rahvusvahelist kosmosekoostööd teatas Venemaa, et loobub osalemisest rahvusvahelise kosmosejaama projektis.

Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos keevaline juht Dmitri Rogozin teatas avalikkusele, et peale kahte aastakümmet rahvusvahelist kosmosekoostööd lõpetab Venemaa rahvusvahelise kosmosejaama, mis ilmutab ilmselgeid aegumise märke, projektis osalemise, vahendab Futurism.

Sellise otsusega raiub Venemaa läbi aastakümnete jooksul üles ehitatud rahvusvahelise kosmosekoostöö, eriti Ameerika Ühendriikide NASA ja Euroopa Kosmoseagentuuriga üles ehitatud sidemed.

"Me alustame oma NASA partneritega läbirääkimisi ja käesoleval hetkel on need saamas ametlikuks," rääkis Rogozin ajakirjanikele. "See ei tähenda, et 2025. aastal – kui Venemaa jaamast lõplikult lahkub – kuulutatakse jaam prügiks ja kukutatakse kohe ookeanisse. Me ainult anname vastutuse oma osa eest üle oma partneritele."

20. aprillil avalikustas Venemaa, et riik ehitab oma kosmosejaama esimest baasmoodulit, mis kavatsetakse orbiidile toimetada lähema kümne aasta jooksul.

Venemaa uue kosmosejaama baasmoodul.

"Kui meil õnnestub moodul toimetada orbiidile 2030. aastaks, oleks see tohutu läbimurre," rääkis Rogozin.

Rahvusvaheline kosmosejaam on peale aastakümnete pikkust ekspluatatsiooni märkimisväärselt amortiseerunud. Erinevate seadmete tõrked ja õnnetused on jaamas muutunud liigagi sagedasteks.

Samas kirjutas Venemaa hiljuti alla koostööleppe Hiinaga, mille alusel rajatakse ühine Kuu orbitaaljaam. NASA sarnase ettepaneku lükkas Venemaa tagasi.

Toimetas Karol Kallas