Venemaa naftajuhtmete kompanii Transneft juht Nikolai Tokarev selgitab president Vladimir Putinile 2012. aastal Ust-Luga sadamas riigi naftasaaduste ekspordiga seonduvaid küsimusi. Foto: Aleksei Nikolski, Reuters/Scanpix

Venemaa kavatseb 2018. aastaks täielikult lõpetada naftatoodete ekspordi läbi Balti riikide sadamate ning hakata selle asemel kasutama oma sadamaid, teatas riigi monopoolse torujuhtmefirma Transneft juht Nikolai Tokarev kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Tokarevi sõnul langeb Balti riikide läbi eksporditavate naftasaaduste maht eelmise aasta tasemelt 9 miljonit tonni sel aastal 5 miljoni tonnini ning aastaks 2018 lõpetatakse see täielikult.

“Me hakkame [naftasaaduseid] eksportima läbi oma sadamate, kuna selleks on olemas piisav võimsus,” kinnitas Tokarev Venemaa presidendile.

Alates hiiglasliku Primorski terminali ja selle lähistel paikneva Ust-Luga sadama valmimisest on Venemaa viimase kümne aasta jooksul järjepidevalt vähendanud naftasaaduste ekspordi mahtu läbi Balti riikides asuvate sadamate.

Venemaalt lähtuvate transiidivoogude peatumine tähendaks Balti riikide majandusele tõsist tagasilööki, vahendab Reuters, andes samal ajal tõuke Venemaa sadamate majandustegevusele.

Venemaa ja Euroopa Liidu majandussuhted on viimastel aastatel pingestunud seonduvalt vastastikuste sanktsioonidega, mis on mõjutanud oluliselt ka Eesti majandust, eriti põllumajandussektoris.

Hiljutises avalduses kinnitas president Putin, et kuigi Venemaal puuduvad Balti riikide suhtes sõjalised ambitsioonid, on riik kindlasti huvitatud oma majandusliku mõju laiendamisest. “See on see, millele me suuname oma välispoliitika ja muide ka välismajandusliku tegevuse,” ütles Putin.