Moskva Riikliku Ülikooli peahoone Foto: Scanpix

Vähemalt 7500 Moskva Riikliku Ülikooli õppejõudu, üliõpilast ja vilistlast on kirjutanud alla avaldusele, mis mõistab hukka Venemaa agressiooni Ukrainas, avaldust vahendas ka The Guardian.

Avaldame avalduse täismahus:

Meie, Venemaa vanima, M.V. Lomonossovi nimelise Moskva Riikliku Ülikooli üliõpilased, õppejõud, töötajad ja vilistlased mõistame kategooriliselt hukka sõja, mille meie riik Ukrainas valla päästis.

Venemaa ja meie vanemad andsid meile tugeva hariduse, mille tõeline väärtus seisneb selles, et suudame ümberringi toimuvat kriitiliselt hinnata, argumente kaaluda, üksteist kuulata ja olla truud tõele – teaduslikule ja humanistlikule. Me teame, kuidas asju õigete nimedega nimetada ja me ei saa kõrvale jääda.

Tegevus Venemaa Föderatsiooni nimel, mida selle juhtkond nimetab "sõjaliseks erioperatsiooniks", on sõda ja selles olukorras ei ole ruumi eufemismidele ega vabandustele. Sõda on vägivald, julmus, surm, lähedaste kaotus, jõuetus ja hirm, mida ei saa ühegi eesmärgiga õigustada. Sõda on kõige julmem dehumaniseerimise tegu, mida, nagu mekoolide ja ülikooli seinte vahel õppisime, ei tohiks kunagi korrata. Inimelu absoluutsed väärtused, humanism, diplomaatia ja vastuolude rahumeelne lahendamine, mille me ülikoolis omaks võtsime, tallati ja visati hetkega minema, kui Venemaa tungis reeturlikult Ukraina territooriumile. Miljonite ukrainlaste elu on pärast Vene Föderatsiooni sõjajõudude sissetungi Ukrainasse iga tund ohus.

Avaldame toetust Ukraina rahvale ja mõistame kategooriliselt hukka sõja, mille Venemaa ukrainlaste vastu valla päästis.

Venemaa vanima ülikooli lõpetajatena teame, et verise sõja kuue päeva jooksul tekitatud kaotused – ennekõike inimlikud, aga ka sotsiaalsed, majanduslikud, kultuurilised – on asendamatud. Me teame ka, et sõda on humanitaarkatastroof, kuid me ei suuda ette kujutada haava sügavust, mida me Venemaa inimestena Ukraina rahvaleja endale praegu tekitame.

Nõuame, et Venemaa juhtkond lõpetaks viivitamatult tulistamise, lahkuks suveräänse Ukraina riigi territooriumilt ja lõpetaks selle häbiväärse sõja.

Palume kõigil Venemaa kodanikel, kes hoolivad Venemaa tulevikust, ühineda rahuliikumisega.

Me oleme sõja vastu!

Link originaaltekstile.

Toimetas René Allik