Foto: Scanpix

Elering arvestab, et Venemaa võib Balti elektrisüsteemi sel talvel enese küljest lahti haakida ja arvestada tuleb ka elektrikatkestustega. 

"Geopoliitilist julgeolekuriski arvestades on gaasiga varustatus tähtis, sest Lätis ja Leedus on terve hulk gaasielektrijaamu," tõdeb Eleringi juht Taavi Veskimägi intervjuus Postimehele ning osutab seosele gaasivarustuskindluse ja energiavarustuskindluse vahel. "Eleringi põhistsenaarium on selleks talveks, et Venemaa ühendab Balti elektrisüsteemi enesest lahti."

"Eleringi hinnang põhineb laiemal julgeolekupildil ja sellel, et me oleme sõjas ning elektrivõrk on Balti riikides haavatav koht," lausus Veskimägi Postimehe küsimusele, millel selline stsenaarium põhineb. "Me niikuinii tegeleme tõenäosusega. See tõenäosus ei ole kindel, aga on piisavalt suur, et teha oma plaanid selle järgi."

Veskimäe sõnul on Läänemere piirkonnas elektritootmise varu talvise tarbimisega võrreldes väga napp. Skandinaavia, Saksamaa ja Balti riikide elektriühendused ja tootmine on tarbimise katmiseks piisavad, kuid riskid on kasvanud. "Kuna varu on väike, võib iga rike, kütusepuudus või rünnak ühenduste ja jaamade vastu tekitada olukorra, kus elektrisüsteem jääb tervikuna tööle, aga tarbijaid tuleb kahe tunni kaupa välja lülitada, et hoida elektrisüsteemis tootmise-tarbimise tasakaalu," nentis Veskimägi. 

Toimetas René Allik