Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) avas 2. septembril 2022 Lihula Vabadussõja ausamba pargis patrioodile ja vabadusvõitlejale Tiit Madissonile pühendatud mälestusmärgi. Toome teieni monumendi avamisstseremoonia videosalvestuse. Kõnedega astuvad üles teiste seas Varro Vooglaid, Markus Järvi, mälestusmärgi autor Paul Mänd, Jaak Valge, Rein Jõgi ja kirjanik Sven Sildnik.

2022. aasta kevadel portaali "Objektiiv" vahendusel algatatud korjanduskampaania raames koguti Tiit Madissoni mälestusmärgi püstitamiseks annetusi 25 000€, mis võimaldas SAPTK meeskonnal rajada Lihula Vabadussõja ausamba pargis Madissonile pühendatud mälestusmärgi.

2. septembril 2022 toimus mälestusmärgi avamine, millest Objektiiv vahendab videosalvestust.

Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi tõdes avamiskõnes, et Madissoni mälestus aga elab ja kosub. "Miski ei anna sellest paremat tunnistust kui sadade inimeste helde toetus, mille abil me oleme Sihtasutusega Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks püstitanud monumendi murdumatule ja allaandmatule patrioodile, kelle mälestuse on Eesti riik süstemaatiliselt maha vaikinud," tõdes Järvi.

"Võtkem eeskuju mehest, kellele me siinse mälestuskivi pühendame. Olgu tema allaandmatu vaim, mis keset nõukogude stagnatsiooni ei kohkunud tagasi vangilaagrite ees ja vabatmehe väärikus, mis ei koogutanud ka uue Eesti Vabariigi ajal ühegi kohustusliku puusliku ees, meile eeskujuks, nii et ühel päeval võiksime ka enda kohta öelda need sõnad, mille Tiit lausus minule antud intervjuus pea kuus aastat tagasi ning mis täna on sellele ausambale jäädvustatud: "Väärikus tähendab käia nii, et sul endal poleks oma tegude pärast häbi"," lõpetas Järvi oma sõnavõtu.

SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid tänas kõiki mälestussamba püstitamisele kaasa aidanud isikuid.

"Tahan tänada kõiki inimesi, kelle lahkel kaasabil sai SAPTK eestvedamisel selle mälestussamba püstitamine võimalikuks. Ennekõike tahan tänada meie sõpra, skulptor Paul Mändi, kelle pühendumine selle ettevõtmise väärika tulemuseni viimisele oli eeskujulik. Tänan ka kolleeg Indrek Petersood, kes koordineeris kogu ettevõtmist, samuti kõiki inimesi, kes ettevõtmisele kaasa aitasid, alates pronksivalust ja lõpetades ausamba vundamendi rajamisega kitsastes ajalistes raamides," tunnistas Vooglaid.

"Kahtlemata kuulub tänu ka Lääneranna valla juhtkonnale, kes näitas ettevõtmise elluviimisel üles head tahet ja lahket koostöövalmidust. Ja loomulikult tänan eriliselt neid tuhandeid inimesi, kelle rahalisele panusele toetudes sai ausamba püstitamine võimalikuks," kõneles Vooglaid.

Lisaks SAPTK juhtidele astusid teise seas kõnedega üles mälestusmärgi autor Paul Mänd, Lääneranna vallavanem Ene Täht, pikaaegne vallavolikogu liige Tiina Lobja, isa Einar Laigna, riigikogu liikmed Jaak Valge ja Kalle Grünthal, Tiidu pikaaegne sõber Rein Jõgi ja kirjanik Sven Sildnik.

Vaadake lisa videost!