Relvastatud politseinikud valvamas Viini ooperimaja 2.11.2020. Foto: Scanpix

Esmaspäeva õhtul peale kella seitset pandi Austria pealinnas Viinis kuues erinevas kohas toime koordineeritud terrorirünnak. Teisipäevaks, kella üheks on teada vähemalt viis hukkunut, kelle seas on ka üks ründaja, ja seitseteist haavatut.

Sündmused algasid ühe Viini sünagoogi lähistel, kus automaatrelvaga terrorist laskis maha Schwedenplatzi lähistel asuva Seitenstettengasse'il asuvat Stadttempeli sünagoogi valvava politseiniku, vahendab uudistekanal ReMix.  

Terroritegudest võttis osa hulk terroriste ja vähemalt üks neist kandis enesetapuvesti, millega ta mõningatel andmetel Viini kesklinnas ennast ka õhkis. 

Rünnakutes on surma saanud vähemalt üks politseinik, neli juhuslikku kõrvalseisjat ja üks terroristidest. Kuigi ametlikult pole lõplikku surmasaanute arvu avaldatud, on mõned Austria meediaväljaanded teatanud seitsmest hukkunust. Pealtnägijate sõnul kandis pommivööd rohkem kui üks terroristidest. Väidetavalt on võetud pantvangi ühe Jaapani restorani ja ühe hotelli külastajad.

Politsei sõnul on arreteeritud üks kahtlusalune, Ahmad Hussein Marrakesh, kes saabus paadiga Itaalia Lampedusa saarele alles kaks nädalat tagasi. Vähemalt üks terroristidest on veel tabamata.

Sotsiaalmeedias levivad Viini juudi kvartalis aset leidnud tulistamiste videod

Austria siseminister Karl Nehammer kinnitas ajakirjanikele, et tegemist on islamistide terrorirünnakutega.

Politsei sõnul leidsid tulistamised lisaks aset Fleischmarkti, Salzgriesi, Seitenstettengasse'i, Morzinplatzi, Grabenis ja Bauernmarkti piirkonnas.  

Pealtnägijad on ajakirjandusele kirjeldanud, kuidas terroristid avasid tule rahvarohkete kohvikute pihta. Alates teisipäevast kehtestatakse Austrias Covid-19 tõttu taas liikumispiirangud ja suur hulk inimesi kasutas esmaspäeval ära võimaluse veel kohvikutes istuda.

Kõiki terroriste pole kätte saadud ja kuna kahtlustatakse, et vähemalt üks neist võib olla Viinist põgenenud, on käivitatud üleriigiline jälitusoperatsioon.

Olulisi objekte on valvama toodud sõjavägi, et politseijõud saaksid oma jõud koondada terroristide tabamisele. Peale rünnakuid sulgesid julgeolekujõud terve Viini kesklinna ja ühistransport pandi seisma. Rangem kontroll on kehtestatud ka Austria piiridel.

Austria kantsleri Sebastian Kurzi sõnul olid terroristid rünnakuks hti ette valmistunud ja need viidi automaatrelvi kasutades läbi professionaalselt.

Surma on saanud ka üks Austria ja Põhja-Makedoonia kodakondsusega, kuid Viinis üles kasvanud moslemist ründaja, kelle meelsus oli teada vähemalt kahele Austria julgeolekuagentuurile ajast, kui see soovis minna Süüriase ISIS-e heaks sõdima.

Hulk riigijuhte avaldas Austriale kaastunnet, sealhulgas Prantsusmaa, mis on viimastel nädalatel kannatanud samuti mitmete terrorirünnakute käes, president Emmanuel Macron. "See on meie Euroopa. Meie vaenlased peavad teadma, kellega nad vastakuti seisavad. Me ei tagane," kinnitas president kaastundeavalduses.

Türgi president Tayyip Erdogan hoiatas 2017. aastal, et kui eurooplased Türgit ja islamit ei "austa", siis "ei saa ükski eurooplane ennast [Euroopa] tänavatel turvaliselt tunda".

29. oktoobril tungis kuni viiskümmend türgi noorukit Viini Püha Antoniuse kirikusse, kus nad laamendasid. Nimetatud intsidendis keegi viga ei saanud ja noored jooksid enne politsei saabumist laiali.

Toimetas Karol Kallas