Ungari peaminister Viktor Orbán esineb kõnega "Olukorrast riigis" 18. veebruaril 2023. Foto: Scanpix

Slovakkia elanike silmis on Ungari peaminister Viktor Orbán ootamatult menukas ja usaldusväärne:  teda usaldab 32 protsenti vastanutest, teatas ühe äsjase arvamusküsitluse tulemustele tuginedes Ungari internetiväljaanne „Index". Orbánist ettepoole jäi vaid kaks poliitikut: Slovakkia president Zuzana Čaputová ja Tšehhi president Petr Pavel.

Küsitluse viisid ühiselt läbi Slovakkia ajakirjandusväljaanne „Denník N" ja agentuur „Ipsos", täpsustas  „Index". 

Küsitluse tulemust peetakse üsna ootamatuks, kuna mitu mõjukat Slovakkia poliitikut on viimasel ajal Ungarit avalikult kõvasti arvustanud ja Slovakkiale ohtlikuks naabriks nimetanud. Ühena viimatistest tegi seda Slovakkia endine peaminister Igor Matovič, kes võttis päevakorda võimaluse, et Ungari võib Slovakkiat rünnata ja võtta tollelt ära riigi lõunaosa (seal elab palju ungarlasi).

Lisaks Matovičile on hoiatanud Slovakkia elanikke Ungari-ohu eest ka välisminister Rastislav Káčer, kelle sõnul valmistub Ungari esitama Slovakkiale territoriaalseid nõudmisi peagi pärast seda, kui Venemaa on Ukrainat sõjas võitnud. Káčer väitis seda tänavu veebruari algupoole ühes telesaates ja põhjustas sellega rahvusvahelise skandaali. Ungari parlamendi väliskomisjoni esimees Zsolt Németh soovitas Káčeril toona pöörduda abi saamiseks psühhiaatri poole. 

Matovič arvustas tollal Kačerit Ungari süüdistamise eest ägedalt, kuid kasutas oma valimiskampaania käigus tänavu aprillis ise peaaegu sama süüdistust.

Ungari mõju Slovakkiale pelgab ka president Čaputová. Ta avaldas tänavu märtsis toimunud kohtumisel Tšehhi uueks presidendiks valitud Petr Paveliga kartust, et Slovakkia võib kalduda samasugusele arenguteele kui on Viktor Orbáni juhitaval Ungaril.  

Slovakkia elanike silmis on tavakohaselt kõige usaldusväärsem oma riigipea, usaldusväärsuselt järgmine aga Tšehhi riigipea. Ungari valitsusjuhi kolmas koht usaldusväärsete edetabelis on Slovakkia oludes aga midagi tavatut.

Näiteks Ukraina president Vladimir Zelenskit usaldab kõnealuse küsitluse andmetel Slovakkia elanikest vaid 24 protsenti. (Võrdluseks: Tšehhi elanikest 39 protsenti.) Vene president Vladimir Putinit peab Slovakkias usaldusväärseks 17 protsenti, Tšehhis aga 9 protsenti elanikest.

Toimetas Tõnu Kalvet