Viktor Orbán. Foto: Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orbán peab mõttekaks mõelda lääne rahuvalvejõudude saatmisele Ukrainasse, et lõpetada Venemaa sõda Ukraina vastu.

Orbán ütles 31. märtsil Ungari raadiojaama "Kossuth Rádió" hommikusaates esinedes: „Oleme peaaegu niikaugel, et mingisuguseid rahuvalvejõude rindele saata muutub Euroopa juhtide jaoks legitiimseks".

Orbáni hinnangul on sõda Ukrainas muutunud aina verisemaks ja ohvriterohkemaks, ning üha kasvab maailmasõja puhkemise oht. Esmalt tuleb sõlmida relvarahu, alles seejärel saavad alata rahuläbirääkimised, toonitas Ungari valitsusjuht. Rahuvalvejõudude paigutamisega Ukraina ja Vene üksuste vahele saaks tagada, et relvarahu ka püsib.

Venemaalt on tulnud Orbáni ettepanekule kahetist vastukaja. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas peaaegu kohe: „Kui Euroopa Liidul on selline plaan tõepoolest olemas, siis on tegu erakordselt ohtliku plaaniga." Venemaa endine president Dmitri Medvedev nimetas Twitteris rahuvalvejõudude mõtet aga otsesõnu „hulluks plaaniks" ning lõpetas oma postituse sõnadega: „Eks me näe, kas Euroopa on valmis vastu võtma oma „rahuvalvajate" pikka kirsturivi."

Seevastu Riigiduuma saadik Anatoli Wasserman kiitis Orbáni ettepanekut igati. Wasserman väljendas lootust, et Ungari viib oma rahukaitseväed sisse üksnes Taga-Karpaatiasse (mis olnud nagunii suure osa oma ajaloost Ungari osa), pärast aga alustab läbirääkimisi Venemaaga.

Wasserman lisas, et ukrainlaste sõdimissoov on aina pisem, paljud sõjaväekohuslased kipuvad mobilisatsiooni eest põgenema välismaale, mistõttu varsti ei jäävatki Ukrainasse enam piisaval hulgal sõdimisvõimelisi mehi. Tema hinnangul pole lääneriikidel jõudu isegi selleks, et – president Vladimir Zelenski palvele vastu tulles – saata Ukrainasse tagasi kõik sõjaväekõlblikud mehed, kes sealt sõjaväekutse eest läände on põgenenud.

Wassermani sõnul sõdib Ukrainas juba praegu üsna palju lääneriikidest pärit palgasõdureid, kuid nende õiguslik seisund on selline, et kui nad tapetaksegi, siis nende riigi valitsust ei saa nende surmas süüdistada.

Toimetas Tõnu Kalvet