USA rahvusarhiivi peahoone Washington DC Pennsylvania avenüül Foto: archives.gov

Ameerika Ühendriikide presidendi lähikond tegi mitu kuud koostööd justiitsministeeriumi ja rahvusarhiiviga eesmärgiga algatada president Donald Trumpi vastu kriminaaluurimine.

Teiseks Watergate'iks nimetatud skandaal sai alguse uudistekanali Just the News avalikustatud dokumentidest, millest selgub, et Valge Maja oli otseselt uurimise algatamise taga.

Koos justiitsministeeriumiga ja rahvusarhiiviga läbi viidud uurimisega võeti Donald Trumpilt samal ajal ära tema presidendi eesõigused (executive privilege). Seni on kõik presidendid kuni oma elu lõpuni säilitanud õiguse pääseda ligi kuni kõige kõrgema salastatusega riiklikule teabele. Presidendi eesõiguste äravõtmise tulemusel sai FBI õiguse tungida Trumpi Florida osariigis asuva Mar-a-Lago koju ja süüdistajad tagantjärele väita, et Trumpil ei olnud õigust teatud dokumente enda kodus hoida.  

Lekkinud dokumentidest selgub, et Valge Maja asenõunik Jonathan Su pidas juba käesoleva aasta aprillis läbirääkimisi FBI, justiitsministeeriumi ja rahvusarhiiviga.

Mais teatas Su rahvusarhiivile, et Joe Biden ei ole vastu, kui president Trumpilt tema presidendi eesõigused ära võetakse. See oli otsus, mis avas justiitsministeeriumi jaoks ukse nõuda 45. presidendilt kõigi tema kätte jäänud presidendiajast pärit dokumentide üleandmist ametivõimudele. 

Enne senikuulmatut president Trumpi kodu läbiotsimist vahetati antud teemal erinevate agentuuride vahel mitmeid märgu- ja e-kirju.

Kõige otsesemalt näitab, et Valge Maja oli Trumpi vastase rünnaku taga, 10. maist pärit pikem kiri, mille rahvusarhiivi tegevjuht Debra Steidel Wall saatis Trumpi juristidele, mainides ära ka Valge Maja osaluse. Kirjast selgub, et Valge Maja andis rahvusarhiivi ja säilikute administratsioonile (National Archives and Records Administration; NARA) õiguse võtta Trumpilt ära kõik presidendi eesõigused, mis oleksid andnud viimasele õiguse keelduda justiitsministeeriumi nõudmiste täitmisest. Selle tulemusel Wall teatas Trumpi juristidele, et president Trumpil enam presidendi eesõiguseid ei ole.

Kongressi vabariiklasest saadik Jim Jordan, kes on õiguskomisjoni juhtivliige ja juhul kui vabariiklastel õnnestub saavutada novembris toimuvatel valimistel Kongressis ülekaal, siis saab tõenäoliselt selle juhiks, nimetas paljastastust "suurepäraseks uudiseks", sest see lubab vabariiklastel vaadata üle kõigi seni elus olevate presidentide tegemised. 

"Nad soovivad president Trumpist lahti saada, kuna ta on oht klikile, [süvariigi] mädasoole, bürokraatiale, süvariigile – millist sõna keegi parasjagu kasutada tahab. Nad kõik teavad seda," rääkis Jordan Just the Newsi ajakirjanikele.

"See on põhjus, miks nad ründasid teda enne tema presidendiametisse asumist ja panid püsti terve Venemaa koostöö pettuse. See on põhjus, miks nad ründasid teda tema ametiajal. Ja loomulikult nad jätkavad seda, kui ta on ametist lahkunud. See ei lõpe kunagi."

Valge Maja on väitnud, et enne 8. augustil toimunud Mar-a-Lago läbiotsimist ei teadnud nad Trumpi uurimisest midagi.

Toimetas Karol Kallas