Foto: Scanpix

Maailma Tervisorganisatsioon (WHO) andis teada, et toetab magustatud jookide maksustamist Eestis ja tegi ettepaneku panna maksu alla ka magustatud piimajoogid ja naturaalsed mahlad.

„WHO ettepanekud tõsta ka naturaalsete mahlade ja piimatoodete ja kes-teab-mis-kaupade hindu veel 20 protsenti on nõrgamõistuslik," andis WHO seisukohale hävitava hinnangu Eesti Toiduliidu juht Sirje Potiseppvahendab Postimees. WHO tegi nimelt ettepaneku, et jookide maks peaks tõstma jookide hindu vähemalt 20 protsenti, et tarbija „tunneks ja jätaks ostu tegemata".

Hetkel kavandatav magustatud jookide maksumäär on Potissepa hinnangul Euroopa Liidu kõrgemaid ja lisaks karastusjookidele hõlmaks maks ka mahlajooke, nektareid, smuutisid, spordijooke ja maitsevett.

WHO väitel tuleks magustatud jooke maksustada rahva tervise nimel: „Soovitame magustatud jooke maksustada, kuna need ei ole eluliselt vajalikud ning neis on väga vähe vajalikke toitaineid."

Lisaks pakkus WHO välja, et nn limonaadimaks võiks olla seotud inflatsiooni ja sissetulekute suurenemisega, et vältida olukorda, kus rahva ostujõu tõusmisel hakatakse magustatud jooke taas rohkem tarbima. Lisaks soovitab WHO kehtestada magustatud jookide kogused, mida riiki sisenedes võib reisija isiklikuks tarbimiseks kaasa tuua. 

Potissepa sõnul ei ole kuskil, kus nn limonaadimaks kehtib, toonud maks kaasa ülekaalu vähenemist või rahvatervise paranemist. Lisaks osutas Potisepp magustatud jookide maksuga toodud argumentatsiooni puudulikkusele ja andmetega manipuleerimisele. 

Magustatud jookide maksustamine oleks järjekordne hoop majanduslanguses niigi kiratsevale toiduainetetööstusele. Potisepp tõi välja, et juba eos tuleks WHO-st tulnud ettepanekud sahtlisse panna, sest „Eesti majandus on kahanenud 8-9 kvartalit järjest ja meie inimesed ja ettevõtted elavad ning töötavad sõjatsooni vahetus läheduses".

„Meie ühine eesmärk peaks järgmised aastakümned olema omamaise toidu- ja joogitööstuse olemasolu ja tugevdamine, seda nii isevarustatuse kui ka töökohtade säilimise nimel," märkis Potisepp.

Toimetas René Allik