Maailma Terviseorganisatsioon üllitas 22. juulil Covid-19 vaktsineerimise strateegia uuendused, mille kohaselt tuleb ära vaktsineerida 100 protsenti maailma tervishoiutöötajatest ja vähemalt 70 protsenti üle 60-aastastest inimestest.
Kanadas kogub hoogu skandaal, et peale vaktsineerimist on Kanada suurlinna Toronto haiglasüsteemis hinge heitnud viis täies elujõus arsti, kes olid kohustuslikus korras saanud viis Covid-19 vaktsiinisüsti.
Hiljuti avaldati teadusuuring, et Covid-19 mRNA vaktsiinid võivad kahjustada imuunsüsteemi ja põhjustada raskeid terviseprobleeme.
"Seletamatut" terviseprobleemide ja liigsurmade plahvatuslikku kasvu on täheldatud nii USA sõjajõududes kui Ühendkuningriigis.
Inglismaal aprillist maini Covid-19 kätte surnutest olid 94 protsenti vaktsineeritud.
Teadusajakirjas The Lancet ilmunud teadusuuringus väidetakse, et Covid-19 vaktsiinide võimendusdoosid võivad kahjustada immuunsüsteemi, organeid ja põhjustada raskeid kõrvalnähte ning peale kaheksat kuud toimib vaktsineeritud inimeste immuunsüsteem märksa kehvemini kui vaktsineerimata inimestel.
WHO selgitab oma vaktsineerimiskava uuemas versioonis:
- Globaalne Covid-19 vastu vaktsineerimine on ajaloo suurim ja kiireim, kuid paljud kõige suuremas ohus olevad inimesed on ikka kaitseta – madalama sissetulekuga riikides on ainult 28 protsenti vanematest inimestest ja 37 protsenti tervishoiutöötajatest saanud esimesed vaktsiiniannused ja suurem osa neist pole saanud tõhustusdoose.
- Esmajärjekorras peab vaktsiinidega jõudma tervishoiutöötajateni, üle 60-aastasteni ja teiste riskigruppideni, et jõuda [maailma] 70-protsendise vaktsineerituse eesmärgini.
- WHO strateegiauuenduses seatakse eesmärgiks ära vaktsineerida 100 protsenti tervishoiutöötajatest ja 100 protsenti kõige suurema Covid-19 haigestumise riskiga elanikkonna osad, seda nii esimeste kui tõhustusdoosidega. Eesmärgiks on surmade vähendamine ja nakatumiste ajal majanduste avatuna hoidmine.
- Kuigi vaktsiinid on päästnud loendamatul arvul elusid, pole need aidanud märkimisväärselt väehendada Covid-19 levikut. Tuleb välja arendada uued vaktsiinid, mis paremini piiraksid haiguse ülekandumist, mida oleks kergem manustada ja mis tagaksid pikemat aega kestva kaitse.
WHO arvates on vaktsiinid aidanud päästa 19,8 miljonit elu. Maailmas on tänase seisuga inimestele manustatud üle 12 miljardi Covid-19 vaktsiinidoosi ja keskmiselt on riikides vaktsineeritud 60 protsenti elanikkonnast.
Vaktsineerimiskava uuenduse raames soovib WHO kiirendada uute, paremate ja kergemini manustatavate vaktsiinide välja arendamist. Vaktsiinide "kergemini manustamise" all nähakse näiteks ette ninapihusteid.
Samuti soovitakse Covid-19 vaktsiinitehaseid rajada "õiglaselt" jaotatuna üle maailma.
Toimetas Karol Kallas