Larry Sanger Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Wikipedia kaasasutaja Larry Sangeri sõnul on entsüklopeedia anastanud Ameerika Ühendriikide luureteenistused, mis peavad selle toel ilmavõrgus teabesõda.

Sanger andis hiljuti intervjuu uurivale ajakirjanikule Glenn Greenwaldile, milles tõdes, et kuskil ajavahemikus 2010 kuni 2015 pani ta tähele, kuidas Wikipedia artiklid muutusid "ilmselgelt kallutatuks" ja ajavahemikus 2013 kuni 2018 ületas see "igasugused piirid", vahendab Breitbart

Wikipedia kaasasutaja väitis intervjuus, et "minu teada pole ükski entsüklopeedia nii kallutatud kui seda on Wikipedia" ja sellise kallutatuse määrani jõudis Wikipedia tema sõnul president Donald Trumpi ametisse astumise ajaks. Sanger on olnud läbivalt väga kriitiline keskkonna äärmusliku pahempoolsuse suhtes.

Sangeri sõnul on entsüklopeedia sellise pahemäärmusliku ülevõtmise sügavamaks selgituseks asjaolu, et "pahempoolsed tahavad väga kõike kontrollida". 

"See on nomenklatuur ja neil on omad eesmärgid. On selge, et ajavahemikus 2005 kuni 2015 oli Wikipedia nende radariekraanil. Ehk Wikipedia sattus nende radariekraanile. Loomulikult on meil tõestusmaterjali, et Wikipedia artikleid toimetati CIA ja FBI arvutitest," rääkis Sanger. 

"Kas te arvate, et peale seda on nad järele jätnud? Kindlasti mitte," lisas ta. 

Wikipedia kaasasutaja jätkas: "Need ei ole ainult nemad [CIA ja FBI]. Me teame, et luuretegevus, suur osa luuretegevusest – teabesõda leiab aset ilmavõrgus ja kus siis veel kui mitte Wikipedia sarnastes keskkondades?"

"Oma eesmärkide saavutamise nimel ostavad nad ära kõige mõjukamad inimesed. Viimased suuremas osas on juba eelnevalt nendega [luureagentuuridega] samal meelel või nad arendavad välja oma talendid luurekogukonna sees, õpivad Wikipedia mängu ja siis läbi oma inimeste ütlevad seda, mida peavad vajalikuks," selgitas Sanger. 

"Keegi ei tohiks aru saada, kas [Wikipedia] artikli on kirjutanud progressiusklik või konservatiiv. Üldiselt rääkides tuleb esitada inimestele vajalikku teavet viisil, et nood saaksid vastuolulistel teemadel kujundada välja oma arvamuse," andis entsüklopeedia kaasasutaja ülevaate, kuidas see peaks toimima. 

"Kahjuks pole seda juhtunud."

Toimetas Karol Kallas