Foto: Piqsels

Hiina Rahvavabariigi kommunismi ehitamise üle elanud Xi Van Fleet näeb nii kommunistliku Hiina RV kui Covidi aja meditsiini politiseerimises hirmutavaid sarnasusi.

Kommunistlikes režiimides kontrollib partei kõiki majandusvaldkondi, sealhulgas meditsiini. Kultuurirevolutsiooni ajal oli meditsiinitöötajatele välja mõeldud loosung "Meditsiin peab teenima poliitikat". Arstid osalesid innukalt patsientide, keda peeti poliitilistelt ebasoovitavateks isikuteks, kelle hulgas olid puhastuse küüsi langenud endised kõrged parteilased, valeravis ja selliste inimeste tapmises.

President Liu Shaoqi mõisteti hukka number 1 rahvavaenlasena ja ta sattus oma meditsiinipersonali väärkohtlemise küüsi. Enne igat ravimite manustamise korda pidi Liu üle elama meeleparanduse õppetunni. Arstid täitsid partei käske, ei andnud talle vajalikke ravimeid, millega kiirendati tema surma.

Sama juhtus paljude teistega, sealhulgas marssal He Longiga. Tal oli diabeet. Talle määratud "ärklev" õde võttis temalt ära talle määratud diabeediravimid ja hakkas talle nende asemel süstima glükoosi, mille tulemusena He veresuhkru tase tõusis 1700mg/dl. Peatselt ta suri.

Kui arstiamet muutub poliitiliseks, siis saab režiim kasutada seda relvana.

See on kohustuslik ajaloo õppetund.

Image
Liu Shaoqi ja He Long Fotod: X/Xi Van Fleet

Veel meditsiini politiseerimisest:

2019. aasta sügisel täheldas silmaarst Li Wenliang, et inimeste seas levib SARS-i moodi viirus. Ta jagas tähelepanekut kolleegidega sotsialmeedias. Politsei tegi talle hoiatuse ja teda sunniti avalikult tunnistama, et ta levitas kuulujutte. Ta jäi peatselt ise Covidisse ja heitis hinge. Covid-19 on tänaseks maailmas põhjustanud väidetavalt ligikaudu seitse miljonit surma.  

1959. aastal kui Hiina Rahvavabariigis algas suur näljahäda, pandi vangi üks arst. Mis oli tema süütegu? Ta ütles oma patsiendile, et tema ravib terveks kausitäis paksu putru. Hiina RV näljahäda kätte suri kuni viiskümmend miljonit inimest.

Kui valitseb totalitaarne režiim, siis on tõe rääkimine ja probleemile tähelepanu juhtimine kuritegu.

Kas ei tule tuttav ette?

Tõlkis Karol Kallas