Susan Wojcicki Foto: Scanpix

YouTube'i tegevjuht Susan Wojcicki sõnul ettevõte teab, et nende kasutajatele ei meeldi videokeskkonna algoritmide ebaõiglane kallutatus "määrava tähtsusega" peavoolu allikate poole, kuid nad teevad seda ikkagi.

YouTube on hulk aastaid tahtlikult sättinud oma otsingumootori viisil, mis tagab, et sõltumatud sisuloojad maetakse peavoolumeedia masstoodangu alla, vahendab Summit News.

Kallutatus on nii ränk, et otsingumootor on kohati muutunud pea kasutuskõlbmatuks. Kasutajad, kes otsivad mõne konkreetse sõltumatu sisulooja saateid, ei leia neid tihti üles isegi täpse pealkirja järgi.

Algoritmide kallutamine võeti ette peavoolumeedia soovidele järele andes, kes vaatamata oma suurele rahakotile on kaotamas sõltumatutele sisuloojatele nii vaatajaid kui lugejaid.

New York Timesi taskuhäälingu saates "Rabbit Hole" rääkis Wojcicki, et otsus "määrava tähtsusega" (authoritative) otsivastete esitamise kasuks tehti Nizzas toimunud moslemiterroristi sooritatud massimõrva järel. Videoportaali esinaine nentis, et peale algoritmide muutmist jäi peavoolukanalite inimeste kaasamise määr siiski nigelaks.

"Kasutajad pole sellest [peavoolu uudistekanalite sisust] tegelikult huvitatud," rääkisid videokeskkonna insenerid toona Wojcickile.

Kuid Wojcicki ei kuulanud neid ja teatas: "See ei tähenda midagi. Meil on vastutus. Maailmas juhtus midagi ja meie kasutajate jaoks on tähtis selle teada saamine."

Alates nimetatud otsuse langetamise hetkest on YouTube oma algoritme ümber teinud viisil, et "määrava tähtsusega" kanalid satuvad konkreetsete uudiste puhul otsingute tippu kümme korda suurema tõenäosusega ja "tavalisi" youtuubereid ei näidata isegi soovitustes, vahendab Reclaim the Net.

YouTube'i tootedirektor Neil Mohan on youtuubereid korra nimetanud isegi "keldris elavateks idiootideks."

Hiljuti võttis YouTube vastu otsuse, et keskkonnast eemaldatakse iga video, mis pole koroonaviiruse asjus Maailma Terviseorganisatsiooniga ühel meelel – seda hoolimata asjaolust, et WHO on oma arvamusi ja juhiseid viiruse osas korduvalt muutnud.

Toimetas Karol Kallas