YouTube'i tegevjuht Susan Wojcicky. Foto: Scanpix

YouTube'i tegevjuht Susan Wojcicki pälvis Freedom Forum Institute'i poolt, YouTube'i toel välja antava "sõnavabaduse" (Free Expression) auhinna.

Neljapäeval, 16. aprillil toimunud virtuaalse tseremoonia eestkõnelejaks oli YouTube'is koertest, meikimisest ja traumajärgsest stressihäirest rääkimisega raha teeniv Molly Burke. "Ma olen nii vaimustunud, et ma saan täna siin teile esitleda sõnavabaduse auhinna laureaati Susan Wojcickit. YouTube'i tegevjuhina seisab Susan täna silmitsi kõige teravamate sõnavabadust puudutavate probleemidega," vahendab Burke sõnu Newsweek.

Tseremoonia käigus andis Wojcicki intervjuu, milles ta rõhutas sõnavabaduse olulisust ja rolli, mida YouTube mängib selle kaitsmisel.

"Ma olen just näinud, kui kasulik on sõnavabadus, kuidas erineva tausta ja erinevate vaadetega inimesed peavad saama oma mõtted kuuldavale tuua ja need vabadused, mis meil täna on, me ei tohi arvata, et need on meile alatiseks garanteeritud," rääkis Google'i emafirma Alphabet omanduses oleva videoplatvormi juht. "Me peame tagama, et me kaitseme sõnavabadusi kõikvõimalikel viisidel. Ma tunnen, tänu oma pere ajaloole, et ma olen nende vabadustega tugevalt seotud ja ma olen väga tänulik nende vabaduste eest, mis mul täna on."

Samuti rääkis YouTube'i juht sellest, kuidas platvorm peab leidma tasakaalu sõnavabaduse ja kogukonna kaitsmise kahjuliku sisu eest vahel.

"Me soovime pakkuda nii eriilmelist ja avatud platvormi kui võimalik ja esitada nii palju vaateid kui vähegi mõeldav, aga samas me peame tagama, et oleksid olemas mingid piirid. Algusest peale on YouTube kehtestanud kogukonna reeglid," selgitas Wojcicki.

"Me ei ole kunagi lubanud oma platvormil levitada täiskasvanute sisu, viha õhutamist, ohtlikku sisu, kõiki neid sisu tüüpe, mis ei lubaks YouTube'il olla tõhus platvorm kõigi erinevate häälte jaoks," jätkas videoplatvormi naisjuht.

"Koos YouTube'i mõjukuse kasvuga oleme me tajunud ka vajadust suhtuda oma tegevusse hulga vastutustundlikumalt," jätkas ta.

Wojcicki YouTube'i välja antava auhinna saamine põhjustas sotsiaalmeedias paraja sarkasmipalangu. "YouTube'i tegevjuht pälvis YouTube'i sponsoreeritud sõnavabduse auhinna. Hahahahhhaahhhahhahahahaaaaaaa," kirjutas üks kasutaja.

"Lol, see, et YouTube sai auhinna sõnavabaduse/esimese põhiseaduse paranduse kaitsmise eest on tõeline orwellilik k..a. Mida veel, järgmisena saab Facebook auhinna privaatsuse kaitsmise eest," kirjutas Solidarity nime all esinev kasutaja. 

YouTube on koos Kleiner Perkinsi ja Goldman Sachsiga auhinna välja andnud mõttekoja Freedom Forum Institute üks suursponsoreid.

YouTube on korduvalt eemaldanud Objektiivi videoid. Videoplatvormi "vastutustundliku sõnavabduse" hammasrataste vahele on jäänud sellised vaimumaailma superstaarid, nagu Jordan Peterson, Stefan Molyneux ja Gad Saad. Või Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, kellel keelati platvormi kasutamine igaveseks ära.

Toimetas Karol Kallas