Möödunud nädalal tõusis üleilmselt katoliikliku kangelase staatusesse 15-aastane Poola poiss Jakub Baryła, kes julges krutsifiksi ja roosipärjaga vastu seista politsei poolt tugevalt turvatud ligi 1000 osalejaga homoparaadile, vahendab Church Militant.

15-aastasest Jakub Baryłast, kes kirjeldab end "katoliiklase, traditsionalisti, konservatiivi ja patrioodina", sai nii kohalik kui rahvusvaheline sotsiaalmeediakuulsus pärast seda, kui ta otsustas eelmisel laupäeval ülestõstetud krutsifiksi ja roosipärjaga relvastatuna seista vastu politsei poolt tugevalt turvatud ligi 1000 osalejaga LGBT-paraadile Płocki linnas.

Baryła, kes on ka kohaliku Płocki Noorte Nõukogu liige, ütles, et ta otsustas homoparaadi krutsifiksiga tõkestada, kuna teda inspireeris selleks "sarnane žest, mille tegi isa Ignacy Skorupko 1920. aasta Varssavi lahingus bolševike vastu".

Isa Skorupko oli Poola armee kaplan, kes tapeti 14. augustil 1920 Ossówi lahingus Poola vasturünnaku käigus. Eesliinil sõdureid rünnakusse juhtides hoidis preester käes risti, et Poola sõdureid julgustada.

Jeesus ja rist seisid kurjuse ja pattude vastu. Meie püha usk käsib meil kurjade tegude vastu võidelda.

Baryła sõnul ta algselt tegelikult loobus sellest plaanist võimalike sotsiaalsete tagajärgede tõttu: "Ma kartsin, kuidas inimesed sellele reageerida võivad."

Kuid ta muutis viimaks siiski oma meelt ja otsustas tegutseda, kui nägi Płocki homoparaadil jumalateotuslikku Częstochowa Maarja ikooni, mille ümber oli maalitud vikerkaarevärviline aupaiste:

"Ma palusin risti Płocki koguduse preestrilt. Preester kartis, et ateistid võivad rüvetada Püha Risti, kuid ta andis mulle krutsifiksi. Ma tahtsin, et võimalikult paljud inimesed näeksid minu žesti. Ma tahtsin panna neid mõtlema ja arutlema.

Esmalt kõndisin ma risti käes hoides politseikordoni ette, mis Võrdsuse Marssi [homoparaadi ametlik nimi – toim.] kaitses.

Hiljem istusin ma aga kõnniteele maha ja palusin ladina keeles sõnadega Salve Regina [Ole tervitatud, Kuninganna – toim.]. Ma suunasin oma palve Jumalaema kui kõlbelise puhtuse ideaali poole. Üks politseinik tuli minu juurde ja palus mul eest ära tulla. Ma ütlesin, et ma ei saa seda teha, kuna paraadil osalejad hävitavad minu katoliikliku usku ja rüvetavad Poola lippu, joonistades sellele vikerkaare."

Täisvarustuses märulipolitsei tõstis viimaks Baryła üles ning viis minema, kuna ta keeldus paraadiliste teelt lahkumast.

Poola politsei tassib homoparaadi vastu meelt avaldanud katoliikliku noormehe minema.

"Ma ei mõelnud hirmule. Ma olin keskendunud ristile, mida ma hoidsin. Ma olen katoliiklane, seega ma keskendusin Jumalale, kes annab mulle jõudu. Mulle jäi mulje, et Jumal juhatas mind," ütles Baryła ning lisas, et tema hinnangul käitus politsei laitmatult.

Baryłat kiidetakse üleilmselt tema julguse eest

"Aitäh, Jakub Baryła, et andsid relvastatud politseinike ja LGBT 'uhkuse' paraadi ees vapralt tunnistust Kristusest," kirjutas Inglise kirjanik ja katoliiklik diakon Nick Donnelly Twitteris.

"Minu selle kuu kangelane on see noor Poola vend, kelle nimeks on Jakub Baryła. Kõigest 15-aastane ning juba seismas vapralt Püha Usu eest LGBT-degeneratsiooni vastu. Õnnistagu teda kõikvõimas Jumal!" säutsus Kölnis elav katoliiklane Guillaume Von Hazel.

Oponentide sõnul on süüdi poisi vanemad, kes kasutavad teda ära poliitiliseks eesmärkideks

Varssavis baseeruv Rassistliku ja Ksenofoobse Käitumise Seirekeskus (Monitoring Center on Racist and Xenophobic Behaviour) tegi avalduse, milles nimetab Baryła käitumist "järjekordseks näiteks sellest, kuidas rahvuslased kasutavad lapsi poliitiliseks võitluseks".

"Vastutustundetud vanemad on seadnud oma 15-aastase lapse elu ja tervise ohtu, saates ta rahutuste keskele tahtlikult politseid takistama. Eksinud poiss seisis keset teed ristist kinni hoides. Laps oli segaduses ja täielikult täiskasvanute hoolitsusest ilma jäetud," kirjeldati olukorda avalduses, rõhutades, et Baryła puhul on tegemist lapsega ning kellelgi polnud õigust teda politseiga vastamisi saata.

"Tundub, et vanemad on oma last juba kaua indoktrineerinud," jätkati avalduses, kuna väidetavalt olla Baryłat "nähtud koosolekutel koos rassistide ja homofoobidega".

Rassistliku ja Ksenofoobse Käitumise Seirekeskus kavatseb seetõttu teavitada prokuratuuri "vanemate poolt toime pandud kuriteost, kes saatsid oma lapse politseinike vastu" ning edastada Płocki perekonnakohtule informatsiooni "poisi kohta, kes takistas ilma saatjata politsei tööd".

Baryła: keegi ei sundinud mind seda tegema ning mu vanemad on vasakpoolsed

Baryła vastas seirekeskuse süüdistustele aga omapoolse avaldusega: "Käesolevaga teatan, et keegi ei suutnud mind seda paraadi tõkestama ning mu vanematel on valdavalt vasakpoolsed vaated."

"Ma olen 15-aastane, kuid ma mõistan end ümbritsevat reaalsust ning ma olen võimeline teadlikke otsuseid langetama," lisas Baryła ning kinnitas ühtlasi, et ta ei soovi koguda populaarsust ega kasutada seda redelina poliitilise karjääri tegemiseks.

"Ma loen meediast, et minu tegu tuleb mulle kasuks poliitilises karjääris. See ei ole tõsi. Mind ei huvita see. Ma ei taha olla poliitik. Ma tahan saada preestriks," teatas ta.

"Jeesus ja rist seisid kurjuse ja pattude vastu. Meie püha usk käsib meil kurjade tegude vastu võidelda. Ma üritasin seda samuti teha. Öeldakse, et see kuidas ma nende inimeste vastu läksin, on kahjulik, kuid ma läksin hoopis nende halbade tegude vastu, mis propageerivad homoseksuaalsust."

LGBT-õigused on muutunud valimiste eel ühiskonda lõhestavaks teemaks

10. augustil Płockis, umbes 100 kilomeetri kaugusel Varssavist aset leidnud LGBT-paraad on jätk Ida-Poola Białystoki linnas kolme nädala eest aset leidnud homoparaadile, mida saatsid vägivaldsed kokkupõrked.

Paraadil osalesid ka kohalikud poliitikud, nende seas ka uue vasakerakonna Wiosna asutaja Robert Biedroń, kes on üks esimesi avalikult homoseksuaalseid poliitikuid Poolas.

Enne lähenevaid parlamendivalimisi on LGBT-õigused muutunud seega ka katoliiklikus Poola ühiskonnas tuliseks ja rahvast lõhestavaks teemaks.

Toimetas Martin Vaher