![](https://objektiiv.ee/app/uploads/2025/01/afghanistani-poiss.jpeg)
Ameerika Ühendriikides on eriüksuslasi, keda Afganistani lahingud ei morjendanud, kuid kannatavad PTSD käes, kuna sattusid kogemata peale, kui kohalikud sõdurid ja politseinikud väikesed poisse vägistasid.
Eesti ajalukku on raiutud Toomas Hendrik Ilvese sõnad, kuidas Afganistanis langenud Eesti sõdurid "kaitsesid Eesti julgeolekut" ja "Eesti ning Eesti liitlased pole Afganistanis olnud asjata".
Ameerika Ühendriikide väljaanne New York Times avaldas 2015. aastal ülevaate õudustest, mida tuli üle elada paljudel Afganistani "demokraatiat" kaitsnud Ameerika Ühendriikide sõjaväelastel.
Lõuna-Afganistani baasis teeniv alamkapral (lance corporal) Gregory Buckley rääkis merejalaväelasest isale, kuidas afgaanidest sõdurid, kellega ta koos teenis, poisse vägistavad.
"Me kuulsime öösel neid [poisse] karjumas, kuid meil ei lubatud midagi teha," rääkis kapral isale enne seda, kui ta 2012. aastal baasis maha lasti. Isa soovitas tal pöörduda ülemuste poole, mille peale poeg vastas, et "ohvitserid käskisid tal sellele mitte tähelepanu pöörata, kuna selline on afgaanide kultuur".
Laste seksuaalne ärakasutamine on Afganistanis levinud probleem ja lääneriikide okupatsiooni ajal lokkas see eriti nukuvalitsuse sõjaväe juhtkonna hulgas. Poiste vägistamise tava nimetakse bacha bazi, mis sõna-sõnalt tähendab poiste mängu. Samuti on riigis levinud kõnekäänd, et "naised on laste ja poisid lõbu jaoks". Võimupositsioonil oleva mehe staatust näitavad teda ümbritsevad murdeealised poisid.
Erinevad dokumendid näitavad, et pedofiilia väljajuurimise asemel Ameerika Ühendriigid hoopis relvastasid pederaste ja paljudel juhtudel määrati sellised inimesed okupatsioonivõimude poolt juhtivatele kohtadele.
Kui eriüksuse kapten Dan Quinn avastas juhuslikult, et Ameerika Ühendriikide toetatud kohaliku relvarühmituse juht peab magamistoas voodi külge aheldatud noore poisi näol seksiorja, siis peksis ta afgaani läbi.
"Põhjuseks, miks me Afganistanis olime, toodi, et Taliban saadab korda jubedaid asju ja piirab inimeste õiguseid. Kuid meie aitasime võimule hoopis inimesed, kes saatsid korda asju, mis olid Talibanist hullemad. Seda rääkisid mulle kohalikud külavanemad."
Quinni karistati pedofiili kallal vägivallatsemise eest, ta saadeti Afganistanist koju ja lahkus väeteenistusest.
Üks merejalaväelane kirjeldas ametlikku suhtumist, et "eesmärgiks oli võitlemine Talibaniga, mitte laste seksuaalse ärakasutamise peatamine".
Teine kirjeldab "elamust", kuidas ta juhuslikult astus ühte ruumi, kus maas lebasid kolm või neli meest ja nende vahel olid lapsed.
Ühendriikide sõdurid, kes üritasid "heade" afgaanide laste seksuaalset ärakasutamist ära hoida, said tihti distsiplinaarselt karistada.
Ühismeedia kasutaja Bow Tied Ranger kirjutab: "Ma tean eriüksuslasi (ranger), keda lahingud ei häirinud, kuid kes said posttraumaatlise stressihäire kui juhtusid kogemata peale kui afgaani mehed poisse vägistasid."
Osutatud postituse juures on videoülesvõte puusi hööritavatest ja tantsivatest Afghanistani poistest. Väidetavalt müüvad Afganistanis poisse rikastele meestele enamasti viletsuses perekonnad ja aeg-ajalt lapsi röövitakse.
Lisaks lubas Ilves Afganistani presidendile Hamid Karzaile 2013. aastal: "Rahvusvaheline kogukond, Euroopa Liit ja NATO teiste seas, ei jäta Afganistani üksi, kui Afganistan meie abi ja tuge soovib."
Ameerika Ühendriigid pidid koos liitlastega Afganistanist 2021. aasta augustis häbiväärselt ja rabinal lahkuma. Kõik jutud ja näited Afganistani "edusammudest" osutusid Potjomkini külaks. Afganistan on tagasi kohas, kus see oli 2001. aastal. Kõige suurem võitja lääneriikide korraldatud ja vähemalt triljon dollarit ja sadu tuhandeid elusid maksma läinud kaose järel on Hiina Rahvavabariik. Sellele võib lisada "kultuuriliselt põnevate" afgaanide massirändega kaasnevad probleemid Lähis-Idast kuni Euroopa ja Põhja-Ameerikani.
Toimetas Karol Kallas