Foto: Piqsels

Hiina Rahvavabariigi kaubandusministeerium teatas, et võtab kasutusele "otsustavad ja vastastikused" vastumeetmed riikide suhtes, mis sõlmivad kaubandusleppe Ameerika Ühendriikidega kuidagi Hiina arvelt.

Hiljuti ringles korporatiivses meedias väide, nagu Ameerika Ühendriikide valitsus seaks riikidele, mis soovivad pääseda kaubavahetuses USA-ga ränkadest tollimaksudest, tingimuseks majandussuhete piiramise Hiina Rahvavabariigiga (RV). Viimane üritab sarnaselt Ühendriikidega, vastusena selle tollimaksudele, muuta kaubandussuhteid ülejäänud maailmaga, vahendab Guardian.  

"Hiina RV seisab vastu igale osapoolele, mis saavutab kokkuleppe [Ameerika Ühendriikidega] Hiina RV huvide arvelt," teatas riigi kaubandusministeerium 21. aprillil.

"Leevenduse otsimine ei too rahu ja kompromissi ei saa austada … Kui keegi järgib ajutisi isekaid huvisid teiste huvide arvelt, otsib ta tiigrinahka." (Vanasõna; "otsib/küsib tiigrinahka" – kurjalt tegelaselt millegi võimatu nõudmine/soovimine.) 

Ministeerium hoiatas, et selline lähenemine "kukub mõlema poole jaoks läbi ja teeb kahju kolmandatele". 

Silm silma vastu tollimaksude sõda Ameerika Ühendriikide ja Hiina RV vahel on jõudnud maani, kus Hiina RV eksporti USA-sse maksustatakse 145-protsendiste tollidega ja USA kaupu Hiina RV-s 125-protsendiste tollidega. 

Nõndanimetatud kaubandussõja, milles Hiina RV-le on kehtestatud kõige kõrgemad tollid, peamiseks eesmärgiks on tööstuse tagasi toomine Ameerika Ühendriikidesse ja kaubandussuhete vastastikkus. 

Esimese hooga peatas Donald Trumpi valitsus kõrgemate tollimaksude kehtestamise 90 päevaks kõigile maailma riikidele, välja arvatud Hiina RV. Esimesed maksavad selle aja jooksul kümneprotsendist tollimaksu. 

Paljud riigid peavad USA-ga läbirääkimisi püsiva kaubanduskokkuleppe saavutamise nimel. Väidetavalt üritab USA valitsus nende käigus survestada riike, et need piiraksid kaubavahetust Hiina RV-ga.

Hiina RV kaubandusministeerium omalt poolt lubab, et kui midagi sellist peaks juhtuma, siis vastatakse samaga. 

17. aprillil teatas Trump, et USA peab tollimaksude teemal kõnelusi Hiina RV-ga ja on kindel, et maailma kaks suurimat majandust saavutavad "suurepärase kokkuleppe".

Hiina RV on lubanud pidada kaubandussõda "lõpuni" ja nõuab USA-lt austust.

Selle sõnul on Ühendriikide käitumine "ühepoolne ja protektsionistlik" ja hoiatab, et rahvusvaheline kord võib pöörduda tagasi "džungliseaduste aega".

"Kui tugevad jahivad nõrgemaid, siis kõikidest riikidest saavad ohvrid," leiab Hiina RV valitsus.

Maailma riikide ekspordist 13 protsenti läheb Ameerika Ühendriikidesse ja tegemist on maailma suurima ning rikkama turuga.

Toimetas Karol Kallas