
2025. ja 2026. aastal on Ladina-Ameerika valimistel võidutsenud ainult paremad jõud. Ühelt poolt on tegemist Javier Milei ja Nayib Bukele eeskujuga, mida taustana saadab USAID-i sulgemine.
2025. aasta valimised Ladina-Ameerikas
- Ecuadoris toimusid presidendivalimiste kaks vooru 9. veebruaril ja 13. aprillil. Võitjana (55,6% toetusega) väljus senine president, valimisliidu ADN kandidaat Daniel Noboa. Kaotas vasakäärmuslane Luisa González. Valimiste peateemaks oli julgeolek ja turvalisus.
- Boliivia presidendivalimiste kaks vooru toimusid 17. augustil ja 19. oktoobril. 55-protsendise häältesaagiga võitis parempoolne Kristlike Demokraatide esindaja Rodrigo Paz. Teises voorus jäi kaotajaks märksa parema ilmavaatega Jorge "Tuto" Quiroga. Kõnealuste valimistega lõppes 20-aastane MAS vasakäärmuslaste võim.
- Tšiilis toimus 16. novembril presidendivalimiste esimene ja 14. detsembril teine voor. 58 protsendiga võitis Augusto Pinocheti õitsenguaega meenutav Vabariikliku partei esindaja tõsikonservatiiv José Antonio Kast. Kaotas vasakäärmuslane Jeannette Jara. Valimiste peateemadeks olid võitlus kuritegevusega, massisisseränne ja majandus.
- Hondurase 30. novembri üldvalimised võitis napilt (~40%) konservatiivset Rahvusparteid esindav Nasry "Tito" Asfura. Kaotajaks jäid keskpõranda parempoolne Salvador Nasralla ja vasakäärmuslane Rixi Moncada. Võimult langesid vasakäärmuslased.
- 26. oktoobril toimusid Argentiina seadusandliku kogu alamkoja ja senati vahevalimised. Hästi läks Milei Libertaarsel Parteil.
2026. aasta presidendi- ja üldvalimised
- Costa Ricas toimusid 1. veebruaril üldvalimised, mille võitis esimeses voorus 48,5 protsendiga, mis tähendab parlamendis enamust, konservatiivse PPSO esindaja Laura Fernández. Valmiste peateemaks oli kuritegevus.
- Peruu 12./13. aprillil toimunud üldvalimiste esimese- ja 7. juunil toimunud teise vooru võitis konservatiiv Keiko Fujimori. Seda napilt vasakäärmuslase Roberto Sánchezi ees.
- Columbias toimus üldvalimiste esimene voor 31. mail ja teine voor 21. juunil. Jõuliselt paremate vaadetega "mees metsast" Abelardo de la Espriella kogus suurema valijate toetuse (49,7%) kui vasakäärmuslane Iván Cepeda.
Läbiva teemana tuuakse välja, et kuna suuremas osas Ladina-Ameerika riikides on pikka aega olnud võimul vasakäärmuslased, siis on riikide majandused käinud alla ja kuritegevus kasvanud üle pea. Mis on olnud, ja on tõenäoliselt edaspidi, valimiste peateemad.
USAID-i sulgemine 2025. aasta 1. juulil kärpis märkimisväärselt Ladina-Ameerika pahemäärmusliku VVO-tööstuse ja koos sellega progressistliku süvariigi tiibu, mille tõttu on neil vähem jõudu inimeste mõjutamiseks ning valimistesse sekkumiseks. Tõenäoliselt on muutunud samuti CIA eelistused osas, keda võimul soovitakse näha.
Toimetas Karol Kallas