Aarne Rannamäe (1958 – 2016). Foto: Raigo Pajula, Postimees/Scanpix

Pühapäevases ETV saates “Hommik Anuga” ütles tuntud saatejuht Aarne Rannamäe (1958–2016) oma elu viimaseks jäänud intervjuus Anu Välbale, rääkides islamiusku immigrantide “teistsugustest normidest” ja nende suurest hulgast, et “igal asjal on piir ning Euroopas on see piir ületatud.”

Nentides, et sama kehtib Eesti puhul, ütles Rannamäe: “Kui teistsuguse publiku hulk ületab teatud kriitilise piiri, no siis läheb jamaks.”

Anu Välba küsimusele, kas ta hakkab ületama, vastas Rannamäe resoluutselt: “Ta on ületanud juba… See ongi see hädade algus ja lõpp, et iga ühiskond on võimeline assimileerima või vastu võtma teatud hulga teistsuguseid, olgu siis naha või kultuuri või mis iganes põhjal, aga kui see piir on ületatud, siis on jamad käes ja nii ongi Euroopas, Põhjamaades, ma ei räägi siin Euroopa mõnedest suurtest, kes on selle häda ise endale kaasa toonud… või kaela toonud.”

Igal asjal on piir ja Euroopas on see piir kahjuks ületatud… Ma ei tea, mis saab. Keegi ei tea, mis saab.

Vestlus läks Saksamaa, Prantsusmaa ja sealt edasi Põhjamaade olukorrale, mispeale Välba uuris, kas nende jaoks on rong juba läinud. “Paljuski jah… kindlasti,” ütles Rannamäe. “Mis sa nendega peale hakkad, kui neid nii palju on… Igal asjal on piir ja Euroopas on see piir kahjuks ületatud… Ma ei tea, mis saab. Keegi ei tea, mis saab. Asi läheb üha hullemaks ja see teine pool (moslemitest immigrandid – toim), kes on nii-öelda surutud haamri ja alasi vahele, muutub kindlasti veelgi agressiivsemaks, nad on manipuleeritavad ja üha rohkem.”

Rannamäe väljendas veendumust, et enamus neist oma kodudesse tagasi ei pöördu. Kui intervjueerija uuris, kas ka Eestis muutub olukord nii ekstreemseks või ootamatuks (nagu näiteks Saksamaal, Prantsusmaal, Belgias või Rootsis – toim), avaldas Rannamäe lootust, et tänu Põhjamaade kogemusele olukord Eestis ja kogu Baltikumis selliseks ei lähe. “Kogemus kvoodipagulastega on piisavalt hea,” rõhutas Rannamäe. “Neid ei lasta siia omapäi talitama.”

Rannamäe eeldas terade eraldamist sõkaldest (juba kohapeal ehk nt Kreekas ja Itaalias – toim) ning “majanduspagulaste tagasilöömist juba seal kuskil laagrites.”

Saadet võib vaadata siit. Intervjuu Rannamäega algab saate 49. minutil, immigratsioonile läheb jutt 59. minutil.