Osasünni abordi protseduur. Joonis: Centre for Medical Progress

Esmaspäeval avalikustati Ameerika Ühendriikide ja ühe maailma suurima aborditööstuse Planned Parenthood ametnike kohtus vande all antud ütluste videod, milles nad tunnistavad, et organisatsioon muutis  loote osade müümise eesmärgil üsasisese lapsetapmise viise.

Vabaühendus Center for Medical Progress (Meditsiiniarengu keskus; CMP) avalikustas kohtuasjas Planned Parenthood Federation vs Center for Medical Progress järjekordse Planned Parenthoodi ametnike vande all antud tunnistuste video. Barack Obama poolt ametisse nimetatud kohtunik William Orric III langetas maikuus Planned Parenthoodi kasuks otsuse, millega ta keelas suurema osa selliste tunnistuste ja tõendusmaterjalide vandekohtunikele näitamise ära, vahendab Breitbart. 

Avalikustatud videos annab tunnistusi endine Planned Parenthood Federation of America (PPFA) meditsiiniteenuste vanemdirektor ja tänane viidatud aborditööstuse piirkonnajuht Deborah Nucatola.

Nucatola sai kuulsaks juba 2015. aastal salaja filmitud videoga, milles ta selgitab salatisöömise ja veinijoomise kõrvale, kuidas ta kõrge kvaliteediga loote osade korje tarbeks aborte teeb. Toona kirjeldas aborditööstur, kuidas ta kasutab Planned Parenhoodis ultraheli tehnoloogiat emaüsas loote jalgade ette keeramiseks, eesmärgiga saada tapetav laps kätte võimalikult puutumatuna. Sellise protseduuri eesmärgiks on kahjustamata organite korje. Elupooldajate sõnul on selline abordieelne beebi emaüsas keerutamine, nõndanimetatud osasünni abort (partial-birth abortion), seadusega keelatud protseduur.

CMP sõnul saab loote jalgade ette keeramise ja emakast välja tirimisega seaduse silmis abordist lapsetapmine, kuna protseduuri tulemusel väljub loode emaüsast elusana.

Toona, kui USA Kongressis hakati Planned Parenthoodi võimalikke osasünni aborte uurima, Nucatola eitas, et organisatsiooni looteuuringute programmides kasutatakse selliseid protseduure. 

Viimases, 24. augustil, avalikustatud videos Nucatola siiski tunnistab, et ta on loote organite korje eesmärgil abordiprotseduure kohendanud. Samuti tunnistas ametnik, et organisatsioon on selliseid aborte tehes olnud märkimisväärselt edukas.

Viidatud videos on avalikustatud veel kahe kõrge Planned Parenthoodi ametniku tunnistused, milles need tõdevad, et osasünni abordid on organisatsiooni erinevates osakondades levinud praktika. Üks ametnik tunnistas, et kõrgema kvaliteediga lootekudede korje nimel abordiprotseduuride muutmine on tema jaoks lubatud tegevus.

Nimetatud ametniku, Mary Gatteri, kes on endine Los Angelesi Planned Parenthoodi meditsiinidirektor, teeb Planned Parenthood vahet abordi "tehnikatel" ja abordi "protseduuridel" ning kui "tehnika" muutmine on lubatud, siis "protseduur" seda ei ole. Ameerika Ühendriikide seadused samas sellist vahet ei tee.

Toimetas Karol Kallas