AfD logo Pilt: deutschland.de

2024. aasta 1. septembril toimuvad Saksamaa Saksimaa liidumaal valimised ja parema ilmavaatega partei Alternatiiv Saksamaale võib saada 35 protsenti häältest.

Viimane liidumaal läbi viidud küsitlus näitab Alternatiiv Saksamaale (AfD) toetust 35 protsenti, mida on kuus protsenti enam kui tänase liidumaa peaministri Michael Kretschmeri Kristlik-Demokraatlikul Liidul (CDU), vahendab ReMix.

Kohalike ajalehtede poolt tellitud uuring näitab, et enam kui kolmandik Saksimaa massisisserände- ja Venemaa sanktsioonide kriitilistest elanikest kavatseb oma hääle anda konservatiivsele AfDle 

Partei populaarsus on kasvanud kogu riigis ja kõige enam endisel Ida-Saksamaal, mille viiest liidumaast neljas on AfD parteide populaarsuselt esimesel kohal. 

Allikas: Leipziger Volkszeitung

Saksamaa tänase progressistliku valitsuskoalitsiooni parteisid – sotsiaaldemokraate (SPD), rohelisi (Grüne) ja vabasid demokraate (FDP) – toetab Saksimaa liidumaal kokku vaid 18 protsenti inimesi. Tänast valitsusparteid CDU-d toetab 29 protsenti inimestest.

AfD populaarsuse kasv näitab kui rahulolematud on Saksamaa inimesed viimaste aastate riigi allakäiguga ehk massisisserände ja rohepoliitikatega.

Hiljutine Die Welti tellitud uuring näitab, et 79 protsenti Saksamaa elanikest on "vähe-" või "üldse mitte rahul" suunaga, mille riik tänase valitsusega on valinud. "Rahul" on 19 protsenti vastanutest ja "väga rahul" ei olnud mitte keegi (0%). 

Selline olukord on kasvatanud märkimisväärselt AfD toetust, mille populaarsus küündib hiljutiste küsitluste järgi kogu riigis 22 protsendini. SPD-d toetab 16-, Grüne't 14- ja FDPd 6 protsenti küsitletutest. Üleriigiliselt on kõige suurem – 29 protsenti – toetus CDUl. Partei juht Fredrich Merz lubas hiljuti, et võib kaaluda koostööd AfDga, kuid kuna ta oma partei liikmed hakkasid sellele vastu, pidi ta oma sõnu sööma. 

Toimetas Karol Kallas