Viktor Orbán Saksa parlamendis käesoleva aasta 4. juulil. Foto: Scanpix

Tšehhi ajakirjanik Martin Ehl kirjutab sealse ajalehe Hospodářské Noviny päevakommentaaris, et Ungari peaminister Viktor Orbán näeb tuleval aastal toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste valguses "võimalust viia täide oma ammune unistus: ta tahab olla peamisi liidreid Euroopas ning muuta Euroopa Liidu omavahel lõdvalt seotud rahvusriikide ühenduseks."

"Ja ta tervitab Steve Bannoni projekti, mille eesmärk on tekitada tugev fraktsioon lammutamaks pärast Euroopa [Parlamendi] valimisi Euroopa integratsiooni saavutused," hoiatab ajakirjanik.

"Kui Orbán härjal sarvist haarab, peab Euroopa praegune eliit jalad kõhu alt välja võtma – kui nad temast jagu saada tahavad," jätkab Ehl.

Sest "vastasel korral on tal tõeline võimalus oma unistus teoks teha."

Oma äsjases kõnes kuulutas Orbán liberaalse demokraatia lõppu Euroopas ning nihet "illiberaalse kristliku demokraatia" suunas pärast järgmisi europarlamendi valimisi.

Teatavasti kavatseb endine USA presidendi Donald Trumpi peastrateeg Steve Bannon luua Euroopa parempoolsete ja patriootlike jõudude toetuseks fondi nimega Liikumine ning sütitada selle abil paremjõudude revolutsiooni, alustades ülalmainitud Euroopa parlamendi valimistest.

Bannon on veendunud, et eesseisvatel aastatel leiab Euroopa poliitikas aset drastiline muutus.

"Parempoolne populistlik rahvuslus võtab võimust ja hakkab valitsema," ütles Bannon ajakirjanikele. Ja ta usub, et siis "on teil jälle rahvusriigid oma identiteedi ja piiridega."

Steve Bannon sepitseb ja sepistab poliitilist pööret Euroopas