Nato lipp. Foto: Micha Klootwijk/Bigstockphoto.com

ETV uudistesaade "Aktuaalne kaamera" väitis täna õhtul ekslikult, nagu kavatseks äsja USA presidendivalimised võitnud Donald Trump seista selle eest, et USA astuks NATO-st välja.

"USA-s presidendivalimised võitnud Donald Trump on lubanud alliansist välja astuda ning väitnud, et USA ei peaks aitama NATO riike, kes ei ole maksnud ära oma osa alliansi eelarvesse," ütles "Aktuaalse kaamera" uudisteankur Priit Kuusk.

Mitmete allikate kinnitusel ei ole Donald Trump aga kunagi väitnud, nagu kavatseks ta seista USA lahkumise eest NATO-st. Küll aga on Hillary Clinton väitnud, justkui kavatseks Trump seista NATO-st väljaastumise eest.

Trump on teravalt kritiseerinud seda, kuidas NATO praegusel ajal toimib, selgitades, et allianss vajab tõsiseid reforme ning et praegu langeb selle kulutustest liialt suur osa USA õlgadele. Seda silmas pidades on Trump öelnud, et kui selline asjade seis ei muutu, siis tuleb USA-l kaaluda alliansist väljaastumist. Ent kordagi pole ta öelnud, nagu plaaniks ta seista selle eest, et USA astuks NATO-st välja.

"Neil [NATO liikmesriikidel] on kohustus teha [alliansi hüvanguks] kulutusi. Paljud NATO riigid ei tee kulutusi, ei tee neid kulutusi, mida nad peaks kokkulepete kohaselt tegema. Ja see on tõsine asi. Keegi ei saa meile öelda, et unustage see asi ära," on Trump öelnud, rõhutades, et kõik NATO liikmesriigid peavad täitma oma kohustusi NATO ees, kui nad tahavad loota USA osalusele alliansi tegevuses.

USA presidendivalimiste tulemuste selgumise järel näitas riigitelevisiooni uudistesaade "Aktuaalne kaamera" üles suurt erapoolikkust ja kallutatust, nimetades Donald Trumpi "räigeks populistiks" ja "lausvaletajaks".