Olaf Scholz. Foto: Scanpix

Poola politoloog Aleksandra Rybińska annab portaalis wPolityce ülevaate, mida kujutab endast Saksamaa uue "valgusfoori koalitsiooni" võimulepe. Koalitsioonileppes nähakse ette Euroopa Liidu suuremat föderaliseerumist ja progressiusu ideoloogilist survet konservatiivsetele liikmesriikidele. 

Saksamaa "valgusfoori koalitsiooni", kuhu kuuluvad Sotsiaaldemokraadid (SPD), Vabad Demokraadid (FDP) ja Rohelised, läbirääkimised võtsid aega kaks kuud. Läbirääkimiste tulemuseks on 177 leheküljeline võimulepe, mis kannab nime "Julgelt rohkem progressi. Vabaduse, õigluse ja jätkusuutlikkuse liit." (Mehr Fortschritt Wagen. Bündnis Für Freiheit, Gerechtigheit und Nachhaltigkeit.). 

Uus Saksamaa koalitsioon usub, nagu seda tegi ka eelmine võimuliit, et Saksamaa on Euroopa Liidu moraali valvur ja peab kõlblust kehtestama vasakäärmuslike dogmade vaimus. Saksamaa välispoliitika, mida asuvad juhtima Rohelised, saab olema "feministlik". Saksamaad nähakse "vastutavana" kogu Euroopa Liidu eest, mis annab väidetavalt uuele koalitsioonile õiguse sekkuda teiste liikmesriikide siseasjadesse. Millises vaates ei ole tegelikult midagi uut. 

Erinev on siiski see, et kõnealuses koalitsioonileppes öeldakse see avalikult välja. Mille tõttu võib Saksamaalt oodata Euroopa Liidu rindel jõhkramat tegutsemist. Kindlasti saavad hoogu juurde Euroopa Liidu Rohelise Kursi kehtestamine, suureneb vastuseis tuumaenergeetikale ja kasvab surve Euroopa Liidu föderaliseerumiseks, mida teostatakse Euroopa Liidu institutsioonide voli suurendamise, nagu näiteks ühine välispoliitika, kaudu.   

Loomulikult sõltub viidatud kavatsuste läbiviimise edu sellest, kuidas sotsiaaldemokraadist kantsleril Olaf Scholzil õnnestub ennast Brüsselis kehtestada. Koalitsioonileppes on läbi lillede antud mõista, et senine Euroopa Komisjoni juht, Saksamaa Kristlike konservatiivide (CDU) poliitik, Ursula von der Leyen võib oma kohast ilma jääda.

Euroopa Liidu konservatiivsete valitsustega liikmesriikide opositsioon võib edaspidi loota Saksamaa suuremale abile, sest koalitsioonileppes on kirjas sellised märksõnad, nagu "linnadiplomaatia", mille eesmärgiks on Euroopa "linnade sidemete tugevdamine", piirialade arenguprogrammide käivitamine ja "ohustatud teadlaste, juristide, kunstnike ning üliõpilaste" kaitsmine. Samuti on ette nähtud teiste EL liikmesriikide ajakirjanike  ja "sõnavabaduse kaitsjate" rahaline toetamine.

Ühe koalitsioonileppe silmapaistvama punktina võib välja tuua narkootilise kanepi seadustamise.

Samuti tahetakse alandada valimisiga 16 eluaastani.

Mures võiksid olla konservatiivse perepoliitika toetajad, sest selle saavad oma valdusesse äärmusprogressistlikud, "arbuusi moodi" rohelised. Saksamaa progressiusuline perepoliitika, koos "rohelise" ja "feministliku" välispoliitikaga hakkab ilmselt "üle ajama" ka teistesse EL liikmesriikidesse.

Toimetas Karol Kallas